ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 ПАП тест...

Go down 
АвторПорака
Nikicka
Супер ТОРМОЗ модератор
Супер ТОРМОЗ модератор
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 748
ТОРМОЗ порака : Јас сум госпогица Тормозерка
Љубовен статус : Free
Години : 27
Локација : Домче
Занимање : Студентка
Се чувствувам : Фино
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1815
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 36

Мојот миленик : Глувче
Се вика : Глувчо
:

ПишувањеПредмет: Re: ПАП тест...   Вто 25 Aвг 2009, 17:09

Папаноколау тест (ПАПА тест)

ПАПА
тестот е метода која се користи за откривање на абнормални, за рак
потенцијално опасни, клетки на грлото на матката. Абнормални резултати
добиени од ПАПА тестот често пати се прв знак за присуство на
инфекција, воспалување или рак на грлото на матката. Ако се добијат
абнормални резултати на ПАПА тестот, неопходно е да се изведат
дополнителни тестови и испитувања за да се утврди дали навистина
станува збор за преканцерозна состојба (постои само ризик за рак) или
пак веќе станува за вистински рак на маткиното грло.
Тестот прв го
развил Dr. George Papanicolau пред повеќе од 60 години и денес се уште
претставува многу ефикасен тест за рано откривање на преканцерозни
промени и рак на грлото на матката.
Денес ПАПА тестот рутински се
изведува во склоп на гинеколошкиот преглед на жената. Според
препораките на Американската асоцијација за рак првиот ПАПА тест треба
да се спроведе кај секоја жена 3 години по нејзиното прво сексуално
искуство или штом наполни 21 година, без разлика на тоа дали дотогаш
имала или не сексуално искуство.
По 21 година од животот, се препорачува ПАПА тестовите да се изведуваат според следниот распоред:

21 до 29
Еднаш годишно тестирање со ПАПА тест.

30 до 69
Ако
на три последователни ПАПА тестови се добијат нормални резултати,
тестот може да се изведува по еднаш на секои две или три години.

над 70
Ако
ПАПА тестовите покажале нормални резултати во последните 10 години и
ако последните три последователни тестови биле нормални, може да се
прекине со ПАПА тестирање во иднина.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: ПАП тест...   Вто 28 Jул 2009, 16:21

Утре идам на пап тест...
Да ми биде мирна душата се ќе си направам и ехо и пап се што треба.
2 години не сум направила вакви испитувања, а треба да се прават барем еднаш годишно.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: ПАП тест...   Чет 04 Сеп 2008, 16:51

Дали имате направено до сега папаниколау тест?
Ваши искуства и совети

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: ПАП тест...   

Вратете се на почетокот Go down
 
ПАП тест...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Здравје :: Гинекологија-
Отиди до: