ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Историјата на Македонија НЕГИРАНА

Go down 
АвторПорака
Гостин
Гостин
avatar


ПишувањеПредмет: Re: Историјата на Македонија НЕГИРАНА   Сре 12 Aвг 2009, 01:27


Во седумдесеттите години на минатиот век тогашните грчки
администрации два пати се обврзале, прв пат во 1977 година и втор пат
во 1982 година, на конференции на ООН да го почитуваат името Македонија.

Еве што стои запишано во грчкиот весник "Катимерини":


На
Третата конференција на ООН за типизација на географските имиња, која
се одржа во Атина во 1977 година, Грција ја прифати Резолуцијата на
Конференцијата, без никакви резерви.
Според оваа резолуција системите кои се прифатени во Анексот на
оваа Резолуција да бидат усвоени како меѓународни системи за
транскрипција на латиница, српско-хрватските и македонските географски
имиња во Југославија.


Во 1982 година на Четвртата конференција на Обединетите нации, што
по истиот предмет беше одржана во Женева, грчката страна го предложи
следниот став:

“Во врска со ексонимите, и покрај долгата историска употреба на
грчки топоними во територии надвор од границите на денешната грчка
држава, Грција им дава поддршка на сите соодветни резолуции на
Конференцијата на Обединетите нации за типизација на географските
имиња, особено на оние што се однесуваа: на ликвидирањето на ексонимите
кои се наоѓаат во меѓународна употреба (мапи, патни исправи,
пропаганден материјал), што е можно побрзо; на почитување на
националните топоними, така како што тие се типизирани од компетентните
органи на географските имиња во секоја одделна земја".


Овој текст на Резолуцијата е пренесен во грчкиот весник
"Катимерини" од страна на новинарот К.И. Ангелопулос, а написот датира
од 14 февруари 1993 година.


Сe' ова значи дека пред триесеттина години официјална Атина ни ги
признала правата за употреба на името Македонија и придавката
македонски, вклучувајќи го и јазикот.

Едноставно и јасно во 1982 година, во Женева, Грција го признала името Македонија.
Во рамките на Договорот приложени се и документи и мапи како материјален доказ за тоа.

Од своја страна, Грција понудила географски карти за својата
територија на кои немало ниту еден регион, ниту една област од
денешната грчка држава, која го носи името Македонија.
Тоа се случило дури во 1988 година.

Документите биле донесени без гласање, со акламација, на 31 август 1982 година.

Првата Резолуција од 1977 1 година е заведена под број E/CONF.69/C.IV/L.4.
Вратете се на почетокот Go down
maister
ТОРМОЗ модератор
ТОРМОЗ модератор
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 376
Години : 31
Локација : Скопје
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 717
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 18

:

ПишувањеПредмет: Re: Историјата на Македонија НЕГИРАНА   Вто 30 Сеп 2008, 01:22

Месечинка напиша:
Соседниве држави ни се која од која поужасни. blink

остави стваро, како нас никој нема такви соседи!

поранешната отоманска република( така наречена Грцка) не ни го признава ИМЕТО!

бугарија - не ни го признава НАРОДОТ

србија - не ни ја признава ЦРКВАТА

косово - границата

албанија - ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Историјата на Македонија НЕГИРАНА   Пон 29 Сеп 2008, 20:23

Соседниве држави ни се која од која поужасни. blink

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Шеќерче
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 949
ТОРМОЗ порака : Јас сум тормозер на тормозерите :)
Љубовен статус : Во врска со mr.PERFECT
Години : 28
Локација : Домче
Занимање : Студент
Се чувствувам : CooL
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 875
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 23

Мојот миленик : Маче
Се вика : Туфка
:

ПишувањеПредмет: Re: Историјата на Македонија НЕГИРАНА   Пон 29 Сеп 2008, 18:39

не ми се верува колку вреди нашава земја!сите се тепаат за неа!мала мала ама богата земја!месечинка ти текнува на муабетов!со ваквото однесување докажуваат само колку вредиме!ни ги дигаат акциите
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Историјата на Македонија НЕГИРАНА   Нед 28 Сеп 2008, 14:49

До вчера ги разграничував народот и политиката. Затоа политиката нивна ја тргав на страна а нив како народ искрено ги сакав.

После ова..
Ма немам зборови прочита ли што се имаат напишано?
Срамота..Кога ние сме ги ставиле нив на тема и да збориме за нивната историја?
Со кое право?

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Nightw@lkeR
ВИП-ТоРмОзЕр
ВИП-ТоРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 179
ТОРМОЗ порака : Времето е преспоро за оние кои чекаат, пребрзо за оние кои се плашат, предолго за оние кои жалат, прекратко за оние кои се радуваат... Но за оние кои љубат, времето е ВЕЧНОСТ!
Години : 30
Локација : Скопје
Занимање : Студент
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 74
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 0


ПишувањеПредмет: Re: Историјата на Македонија НЕГИРАНА   Нед 28 Сеп 2008, 14:46

Месечинка напиша:
Ве молам разгледајте ги овие линкови

Србите и македонското прашање

Македонците-Срби или измешан народ

Темите се од српски форум!

До пред да го прочитам сето ова за србите како народ имав прекрасно мислење од овој момент она што го мислам за грците е во потполност исто и за овој народ.
Јас бев толку испровоцирана што враќам на секој нивни пост,верувам дека и вие нема да останете рамнодушни.
Ако ја прифатите нивната игра прифатете ја на културен и цивилизиран начин.Да докажеме сите колку културна и историска земја имаме.

Искрено, не си ми јасна... Од каде толку шокираност? Па тие пред се и до ден денес се расправаат со нас во поглед на прашањето за црквата... Е сега, додај го на тоа и фактот дека кога-тогаш се најавува наше признавање на Косово... Јасно ти е кон што целам? Србите се многу лицемерен народ, и колку и човек да ги сожалува што никој не ги сака во Европа, сами си придонесоа за тоа... 3 дена екскурзија во Белград ми беа доволно да не сакам веќе никогаш да одам таму...


Последната промена е направена од Nightwalker на Нед 28 Сеп 2008, 15:08. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Историјата на Македонија НЕГИРАНА   Нед 28 Сеп 2008, 14:18

Ве молам разгледајте ги овие линкови

Србите и македонското прашање

Македонците-Срби или измешан народ

Темите се од српски форум!

До пред да го прочитам сето ова за србите како народ имав прекрасно мислење од овој момент она што го мислам за грците е во потполност исто и за овој народ.
Јас бев толку испровоцирана што враќам на секој нивни пост,верувам дека и вие нема да останете рамнодушни.
Ако ја прифатите нивната игра прифатете ја на културен и цивилизиран начин.Да докажеме сите колку културна и историска земја имаме.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Историјата на Македонија НЕГИРАНА   

Вратете се на почетокот Go down
 
Историјата на Македонија НЕГИРАНА
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Политика-
Отиди до: