ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Повеќе информации околу сексот!!!

Go down 
АвторПорака
Magdalena
Тормозче
Тормозче
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 33
Љубовен статус : Слободна ко птица
Години : 32
Локација : Скопје
Занимање : Вработена
Се чувствувам : Одлично
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 78
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 0

Мојот миленик : Hello Kitty
Се вика : Маца
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Нед 25 Окт 2009, 22:23

Супер теми имате оваа една од оние кои посебно ми се допаѓаат значи тука се едуцираме и комуницираме.
Си разменуиваме искуства и размислувања.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Renata
Тормозче
Тормозче
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 34
Години : 32
Локација : Скопје
Се чувствувам : Грррр.....
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 85
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 0

Мојот миленик : Панда
Се вика : Пандурка
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Нед 25 Окт 2009, 21:12

Фактори поради кои чувствуваме болка за време на сексот

Сексот треба да претставува задоволство, а не болка. Сигурно тешко
ви паѓа кога слушате како пријателките доживеале двоен оргазам, а вие
од болки не можете да постигнете ниту еден. Но, не сте сама во ова,
верувајте дека и на партнерот не му е пријатно.
Прочитајте за факторите што најчесто предизвикуваат болен однос и како можете сами да си помогнете.

Физички фактор.
Понекогаш и кога сте максимално отпуштена и не се стегате, сепак не
можете да се ослободите од болното чувство. Тоа е знак дека сé е во ред
со вашиот мозок. Треба да барате некој физички фактор или поточно
аномалија на вагината.
Најчести физички причини што кај жената предизвикуваат болка во текот на сексуалниот однос се ендометрозата, синдромот на полицистични јајници, циста, инфекции во мочниот меур, сувост на вагината. сексуално преносливите болести исто така влијаат на убавината на сексот.
Кога имате кандида
се мачите со пецкање и внатрешен јадеж, кога вагината ќе дојде во допир
со пенисот или кондомот пецкањето уште толку се зголемува.

Психички фактор.
Сигурно ќе си речете дека нема ништо во вашата глава кога ве боли
таму долу. Вие не ја измислувате болката. Верувајте дека мозокот може
многу да си поигра со вашите чувства. Доколку успеете да го
контролирате, што е особено тешко, ќе знаете да ја минимизирате
болката. Не потценувајте го психолошкиот фактор во следниве ситуации:

Мало или лошо искуство...
Незнаењето во што се впуштате или, пак, претходното лошо искуство
лесно може да се пренесува со секој партнер. Здравствено може да сте
здрави, но сепак да пости грч кога ќе дојде до чинот. Разговарајте за тоа со гинеколог или со постаро и поискусно лице.

Страв од болка...
Исплашени од болното искуство, наместо да уживате, вие сте во
очекување нова болка. Телото се стега, постојано е на штрек очекувајќи
дали тоа ќе се повтори. Ако ве болело еднаш, не значи дека ќе ве боли
секојпат.

Секс колку да се рече...
Сигурно ви се случило да не ви е до секс, но за да го задоволите
партнерот сте се согласиле на тоа. Не практикувајте го ова често. Со
мислите на друга страна не можете да постигнете влажност и да уживате.
Нормално дека ќе ве боли.

Што можете да сторите?
Прв чекор: Обидете се да заклучите, кога, зошто и
под кои околности се јавуваат болките. Тоа многу ќе ви помогне да
дојдете до одговорниот фактор.

Втор чекор: Почнете да мастурбирате.
Ако досега не сте го сториле тоа, вистинско време е да ја запознаете
својата вагина. Преку допирите ќе откриете што предизвикува болка, а
што уживање.

Трет чекор:Продолжете ја предиграта
Ако се соочувате со сувост на вагината или не ви се допаѓаат позите,
кој може да ви помогне ако не партнерот. Разговарајте со него за заедно
да постигнете сензација во сексот.

Четврт чекор:Посетете гинеколог.
Ако сепак болките не можете да ги спречите и покрај тоа што ги
одигравте претходните 3 чекори, тогаш станува збор за физички фактор.
Тој нека ве упати до гинеколог, а таму ќе го најдете посакуваниот
одговор.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Чет 22 Окт 2009, 02:16


Сексот е приватна работа, секој си знае да го прави
’тоа’ на поинаков начин, но може да се каже дека постојат некои општи
правила. Еве некои од најважните:


Биди чист
Жените за мажите се бањаат, се бричат, се депилираат, се мачкаат со разни креми ...

Најмалку што можат мажите да направат е да ги измијат забите, косата, ушите ... да си ги исечат ноктите.

Исто така треба да го отстранат употребениот кондом сами,
како и амбалажата за истиот. Без оглед на тоа што презервативот ги чува
и двајцата од инфекции и несакана бременост, би требало мажот да биде
џентлмен и да го преземе тој дел од ’работата’.

Предиграта е важна
Сто пати кажано, уште сто треба да се каже. Предиграта почнува многу
пред да се соблече долната облека, а се состои од разговори, движења,
атмосфера ...

Без чорапи
Жените во чорапи може да изгледаат привлечно, но мажите не баш. Кога ќе
соблечете се од себе, не ги заборавајте и чорапи, без оглед на тоа дали
се бели и чисти, спортски или ’фенси’.

Без наредби
Пожелно е да се каже она што ви се допаѓа и што сакате, но направете го
тоа суптилно и дипломатски. Земете ја раката на партнерот и упатете ја
директно каде што сакате. Никогаш не наредувајте, не барајте како мало
дете, но и не преколнувајте.

Почитувај ги туѓите желби
И партнерот има ерогени зони и омилени пози, не само ти. Исто така, не
може да ве возбудуваат исти работи па затоа подгответе се да
’соработувате'.

Не терајте се на пози, движења, активности ... за кои не сте и двајцата
во исто време расположени. Полека, со тек на време ќе се ускладите.

Не зборувајте глупости
Некој сака тишина, некој да разговара за време на секс. Ако сте во втората категорија, поведете сметка за тоа што го зборувате.

Не фалете се, тоа никој не го возбудува. ’Кучето што лае не каса’, вели народната поговорка. Затоа, молчи и покажи што знаеш.

Не прашувај како беше
Природно е секој човек да сака потврда по сексот, дека сè било одлично,
но ... Ако навистина сте биле добри, партнерот тоа сам ќе ви го каже,
во спротивно ќе го доведете во непријатна ситуација.

Не е лесно да се излаже во такви моменти, а ни да се каже вистината, особено ако сте биле катастрофа.

Затоа, ’потивко малце’ и следете го говорот на телото на вашиот
партнер, однесувањето по сексот, како и она што ќе се случува во
следните денови.

Ако повторно ве повика назад в кревет, ќе ви биде појасно...

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик


Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 33
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Сре 16 Сеп 2009, 23:24

...


Последната промена е направена од Nikolaj на Саб 24 Окт 2009, 17:05. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Шеќерче
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 949
ТОРМОЗ порака : Јас сум тормозер на тормозерите :)
Љубовен статус : Во врска со mr.PERFECT
Години : 28
Локација : Домче
Занимање : Студент
Се чувствувам : CooL
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 875
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 23

Мојот миленик : Маче
Се вика : Туфка
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Вто 15 Сеп 2009, 13:23

Како полесно до оргазамЗошто сме толку зависни од оргазмот?
Луѓето се подготвени на сé за да дојдат до оргазам. Секс на јавно
место, различни пози, користење играчки, едукација преку
порнофилмови... ништо не е залудно да се проба ако се земе предвид
крајната цел.
Но, зошто оргазмот е толку посебен? Вистинска терапија на телото и
духот, помага во согорување на калориите и одржување на женственоста.
Жените особено го сакаат поради сјајот што им го дава на кожата, а да
не заборавиме и на сјајот во очите. Се надеваме ја доловивме поентата.

А што ако не можеме да го постигнеме тоа сензационално чувство?
Навистина не сакате да сте во кожата на таа девојка што секоја вечер
останува со празни раце. Тоа ви е исто како да сте зготвиле вкусно
јадење, но некој ви забранува да го пробате. Стресот и фрустрацијата е
огромен, а тоа само дополнително го продлабочува проблемот.
Истражувањата се расфрлаат со различни бројки. Во едно се вели дека
само 30 % од жените успеваат да достигнат оргазам, за во следното да
пишува дека бројката е 15 %. Ние велиме да не се опседнувате со
статистики бидејќи едно е сигурно, колку повеќе притисок создавате,
толку потешко ќе го решите проблемот.
Најдобриот оргазам се случува кога сте максимално отпуштена и кога
едноставно се препуштате на чинот. Тоа што треба да го постигнете е да
излезете од умот и да допрете до вашето тело.

Како да си го олесниме патот до оргазмот?
Влезете во филмот...
Навистина не е лесно од улогата на мајка, домаќинка, вработена да
влезете во улогата на заводничка. Ако во главата ви се вртат уште сто
недовршени обврски, тогаш подобро свртете се на другата страна. Сексот
направете го време кога заборавате на сé. Тој нека биде прибежиште од
сите проблеми.

Аранжирајте ја сцената...
Секако дека спонтаноста е одлична, но кога сте куси со време, и мала
подготовка е добредојдена. Истуширајте се, ставете од омилениот парфем,
облечете нешто што ќе направи да се чувствувате секси.

Препуштете му се на моментот...
Освен на сексот, забрането ви е да размислувате за сé останато.
Супер би било ако можете да се потпрете на чувствата и да размислувате
само на нив. Откријте што ви се допаѓа, што е тоа што ве возбудува и
што може да придонесе да го достигнете врвот.

Работете со телото...
Не смеете да дозволите да бидете здрвена во креветот. На почетокот
најважно е да ја најдете позицијата во која најмногу чувствувате
стимулации. Откако добро ќе се наместите, вклучете се во активноста.
Мрдајте со колковите и половината правејќи движења што се пријатни.

Кажете му на партнерот како да работи...
За жал, не може да се усогласите преку телепатија. Ако не со
зборови, тогаш на дело покажете му на партнерот како сакате да се
движи. Додека е врз вас со рацете фатете го за задникот и диктирајте ја
брзината и честотата на движењата. Не срамете се да кажете дека
предиграта е кратка и дека не сте доволно возбудена.

Не глумете оргазам...
Сé ви е дозволено да правите освен да глумите дека сте свршиле. Со
глума не добивате ништо! Тој ќе мисли дека е супер, а вие ќе си
останете вечно незадоволена. Оставете и тој да има увид во проблемот.
На тој начин ќе се труди и ќе се обиде да смени нешто за да ве усреќи.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Nikicka
Супер ТОРМОЗ модератор
Супер ТОРМОЗ модератор
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 748
ТОРМОЗ порака : Јас сум госпогица Тормозерка
Љубовен статус : Free
Години : 27
Локација : Домче
Занимање : Студентка
Се чувствувам : Фино
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1815
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 36

Мојот миленик : Глувче
Се вика : Глувчо
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Нед 30 Aвг 2009, 02:53


Работи кои треба да ги знаете за клиторисот
За тој магичен дел од женското тело
сите дискутираат. Знаеме дека правилното користење доведува до
оргазам/и, но заедно со жената и нејзиниот клиторис, секако, не доаѓа и
упатство за употреба. И, што сега?


Некои мислат дека се експерти
во ова подрачје, некои се срамат да признаат дека баш и не го разбираат
во целост, освен ако не им се нацртаат работите. Како и да е, малку
едукација секогаш добро доаѓа.


Со цел да има што помалку
изглумни оргазми, неспособни прсти и сексуално незадоволства,
благодарeјќи на Rebecca Chalker, авторката на книгата The clitoral truth, многумина можеби и ќе доживеат просветлување.
1. Клиторисот е единствениот орган во човечкото тело кој нема ниту една друга функција, освен да овозможи задоволство.


2.
Клиторисот иде подлабоко отколку што мислите...тоа всушност е сложен
орган кој се протега од женските гениталии (понекогаш се спомнува и за
цела клиторална мрежа). Најчесто, зборот клиторис се користи само за
клиторалната глава – онаа чувствително “топче” кои сите ние го сакаме и
го знаеме како клиторис.


3. Магичното “топче” е во близина на предниот спој на малите усни, над вагиналниот отвор.


4.
Клиторисот е аналоген на главата на пенисот. И токму како и кај
пенисот, клиторисот се полни со крв и набабрува кога ќе се “разбуди”, и
кога ќе дојде до возбуда.


5. На поголемиот дел од жените им треба некој вид на клиторална стимулација за да доживее оргазам.
6. “Главата” на клиторисот има повеќе чувствителни нерви отколку било кој друг орган од телото. Некаде помеѓу шест и осум илјади.


7. Не
секој клиторис е исти, како што знаете и самите, доколку сте го имале
тоа задоволство да запознаете повеќе од еден од нив. Некои се поголеми,
некои помали, некои поскриени, а некои “поизложени”. Некои се
повлекуваат после возбудата, додека некои “излегуваат” кога жената е
возбудена. Некои жени сакаат директна клиторална стимулација,а на некои
тоа им е преинтензивно дури ако се стимулира и “околината”
наклиторисот. Клиторисите имаат и промена на расположението...она што
не одговарало во понеделникот, можеби ќе биде како што треба во
четврток. Поентата е во експериментирањето, сè додека не откриете како
е најдобро.


8. Запамтите дека поголемиот дел од
клиторисите може подобро да бидат стимулирани кога се користи
лубрикант. Кога сопственичката е веќе возбудена, никако не се
препорачува нагло “да се нападне” клиторисот, онака како гром од ведро
небо...но јасно Ви е за што зборуваме. За време на стимулацијата на
клиторисот важно е да се обрне внимание на женската реакција – повратна
информација е и повеќе од потребна.
[center]

9.
Книгата на Rebecca Chalker, The Clitoral Truth e “must read” книга за
сите оние кои имаат вагина, како и за оние кои се среќаваат со вагина
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик


Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 33
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Пон 01 Јун 2009, 23:35

...


Последната промена е направена од Nikolaj на Саб 24 Окт 2009, 17:05. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GoldenBoy
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2089
Години : 33
Локација : Скопје-Карпош1
Занимање : Студент
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1139
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 17

:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Пон 01 Јун 2009, 23:18

Јас имам видено хомосексуалци неколку пати, еднаш имав прилика да правам муабет со такви laugh
Интересни се, ама сепак мислем дека Господ им дал добар алат и треба правилно да го користат, а не да скренуваат и затоа не ги поддржувам во нивниот избор!

А за девојките, No Comment. На секаде ги има такви, а и си се дружам со такви biggrin

_________________

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик


Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 33
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Пон 01 Јун 2009, 23:14

...


Последната промена е направена од Nikolaj на Саб 24 Окт 2009, 17:05. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Пон 01 Јун 2009, 22:48

И јас мислам дека поголем е процентот на мажите кои немале хомосексуални односи отколку на жените.

Мојава констатација не е базирана врз лично искуство wink

BTW Го сакам Хубабуба хихихи gjgj

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
huBaBuBa
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 457
ТОРМОЗ порака : Биди и ти... дел од ТОРМОЗЕЊЕ :D:D:D
Љубовен статус : СРЕЌНО ЗАЉУБЕН
Години : 32
Локација : Ѓорче
Занимање : Студент
Се чувствувам : Среќно
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 977
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 40

Мојот миленик : Кравичка
Се вика : Трубаревка
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Пон 01 Јун 2009, 22:41

neznam tocen procent. . .ama garantiram deka 40%(minimum) od zenite nemale homoseksualni odnosi. . . doh
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик


Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 33
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Пон 01 Јун 2009, 18:16

...


Последната промена е направена од Nikolaj на Саб 24 Окт 2009, 17:06. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Пет 07 Ное 2008, 22:25

Златен има ваква тема

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
GoldenBoy
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2089
Години : 33
Локација : Скопје-Карпош1
Занимање : Студент
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1139
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 17

:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Пет 07 Ное 2008, 22:23

Факти, заклучок, наравоучение....
Еве неколку статистички утврдени факти:

- 10% од жените имале сексуален однос само еден час по првиот состанок со партнерот.

- 20% жени воделе љубов на необични места.

- 36% жени немаат ништо против нудизмот

- 45% жени ги привлекуваат мажи со црна коса и сини очи.

- 46% жени пробале анален секс.

- 70% жени најмногу сакаат да водат љубов наутро.

- 80% мажи немале хомосексуални односи.

- 90% жени би сакале да водат љубов во шума.

- 90% жени никогаш не воделе љубов во канцеларија.


ЗАКЛУЧОК:

Статистички
гледано, имате повеќе шанси за анален секс наутро, со непозната жена во
шума отколку да водите љубов со колешка по завршување на работното
време.
НАРАВОУЧЕНИЕ:

Не останувајте до доцна во канцеларија, од тоа нема никаква корист!!!

_________________

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Пет 17 Окт 2008, 18:54

(Не) згоди во сексот


Дали
била ’упс’ или ’ау’ ситуација, скоро секој пар се нашол во некаква
неприлика за време на водење на љубов. Тогаш кога страста треба да биде
во прв план, може да се случи некаква незгода да ја уништи жешката
сцена.


Иако многу парови ќе го простат а се надеваме и заборават незгодниот
момент, наместо да заглават во љубовната незгода, сепак е многу важно
како да се носите со киксот. Затоа запомнете...

1.Сексот може да биде несмасен

Тоа може да биде незгода кога партнерот случајно ќе добие колено во
глава или прст во око, или да остане без прамен од долгата коса, мора
да ви биде јасно дека телата при енергично водење на љубов не се
секогаш синхронизирани како синфониски оркестар.

Додека пробувате да се завртите или да ја преместите ногата од едно на
друго место, може да се случи некој да ’настрада’. Важно е околу тоа да
не правите голема фрка, туку само да го бакнете партнерот, нека се
почувствува подобро, и брзо продолжете таму каде што сте застанале како
ништо да не се случило, освен ако не е во прашање сириозна повреда како
пукната аркада и сл., а се надеваме дека до тоа нема да дојде.

2.Тајм аут за мочниот меур

За повеќето луѓе ова може да биде многу непријатно за време на сексот,
иако има и такви на кои тоа им носи одредено задоволство. Иако
многумина попрво би ја истрпеле болката отколку да кажат тајм аут, и да
отрчаат во тоалетот.

Но што се мора - се мора. Секој грижлив партнер ќе ја разбере потребата
за мокрење и ќе се стрпи неколку минути, знаејќи дека после тоа сексот
ќе биде попријатен и подобар. Отрчајте со мал изговор и вратете се
побрзо.

Ако не ја прекинете играта во креветот заради одење во тоалетот, може
да се случи во најлош случај креветот да биде измочан. Немојте да
дозволите тоа да ја наруши жешката еротска сцена, тоа е телесна
течност, може да биде и онаа од вагинален оргазам. Или можеби ќе
откриете дека партнерот се пали на тоа, има и такви.

За време на вакви ситуации важно е да не започнете со муабети од типот
дека сте го расипале сексуалното расположение, затоа што ако продолжите
на крајот тоа и ќе го направите.3.Голите тела произведуваат звукови

Телата се потат, а за време на водење на љубов не е неверојатно дека ќе
се слушнат одредени звукови, како што е оној кога ќе ’влезе’ воздух во
вагината па звучи како прдење. Секако дека тие звукови не се секси,
поготово ако некој навистина ’испушти голуб’, но најдобро нешто што
можете да го направите во ваква ситуација, а да не ја изгасите страста,
е да се намеете, заради тоа што овие звуци и реално се смешни, и да
продолжите од онаму кај што сте застанале.

4.Не се сите Шекспир во кревет

Како што е потребно за добри движења во кревет да се има пракса, така е
и потребно за dirty talk. Ако се случи еден од партнерите да употребува
зборови кои што не му одговараат на другиот, не треба да го
обесхрабрите и замолчите, туку ’муабетот’ свртете го во друга насока,
за да не исчезне сексуалното возбудување. Треба некогаш да
поразговарате и за тоа и да ги ускладите желбите.

5.За непријатен здив има лек

Ако е во прашање утрински секс, само што сте отвориле очи, јасно ви е
дека здивот може да биде непријатен. За тоа секако дека постои решение.
Или земете мастика или ментол бомбона или едноставно упатете се заедно
до купатилото и измите ги забите. Можеби не сакате да го прекинете
прегрнувањето? Тогаш можете да го прескокнете бакнувањето во уста и по
лице. Постојат и други места кои со задоволство би биле бакнувани.

6.Внимателно со ’пијаниот’ секс

На многумина може да им се случи да се впуштат во сексуален однос
откако испиле премногу, а тоа може да доведе до многу незгодни
ситуации, како што е повраќањето, освен ако некој од партнерите не е
склон кон еметофилија( возбудување за време на повраќање)

Или може да се случи да машкото остане без ерекција, што е поприлично
голем удар за машкото его. Најдобро би било да го избегнувате сексот
ако алкохолот си го направил своето, но некои најдобрите лекции ќе ги
научат од сопствените грешки, па во иднина ќе бидат повнимателни.

7.Се е веќе видено

Дали соло или со партнерот, луѓето понакогаш не донесуваат мудра одлука
кога ќе започнат да ставаат одредени предмети во одредени места.
Повредите не се неизбежни, работите можат да заглават, и ете непријатна
ситуација. Немојте да се срамите да побарате помош во такви ситуации.
Овие од хитна служба веќе се имаат видено, не сте нити први ниту
последни.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   Пет 17 Окт 2008, 18:49

Учете за сексот

Многумина не се согласуваат со методите кога се во прашање
тинејџерите и сексуалноста. Како најефикасно да им се објасни она што
ги интересира, и како да се припремат за она што ги очекува. Еве како!


Британското здружение за сексуално здравје Family Planning Association
, до сега има објавено голем број на сексуално едукативни
стрип-сликовници за деца и млади, е се со цел да се едуцираат и
припремат за се она што ги очекува, од промена на телото, сескуално
созревање па се до бременост, и она после бременоста.

Така во нивните сликовни прирачници младите спремни за учење ќе наидат
на илустрации и поучни информации за половите органи, разликите помеѓу
мажите и жените, секс, бременост...


Најновото издание Let’s grow with Nisha and Joe, е наменето за деца од
6 до 7 години, и додека некои мислат дека тоа е примерна едукација,
некои родители се бунат дека тоа е застрашувачки и премногу за толку
мали деца._________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Повеќе информации околу сексот!!!   Пет 17 Окт 2008, 17:30

Во оваа тема ќе ги ставаме сите информации во врска со сексот, интересни информации кои не сме ги знаеле ни ги кажал некој или пак сме ги прочитале на некоја веб страна,сајт.
Па убаво би било да ги споделиме баш во една ваква тема.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Повеќе информации околу сексот!!!   

Вратете се на почетокот Go down
 
Повеќе информации околу сексот!!!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Љубов & Секс-
Отиди до: