ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 За пушачите

Go down 

Дали сте пушачи?
 1. Да
 2. Не
 3. хроничен пушач
 4. Пушач почетник
Види ги резултатите
АвторПорака
Nikicka
Супер ТОРМОЗ модератор
Супер ТОРМОЗ модератор
Nikicka

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 748
ТОРМОЗ порака : Јас сум госпогица Тормозерка
Љубовен статус : Free
Години : 28
Локација : Домче
Занимање : Студентка
Се чувствувам : Фино
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1815
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 36

Мојот миленик : Глувче
Се вика : Глувчо
:

ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   Вто 25 Aвг 2009, 15:14

Јас не сум пушач но не ми пречат пушачите во моето друштво.
Се разбирам но неможам да разберам како може да почне да пуши цигари личност која поминала пубертет, личност која психички и физички е зрела.
Е таквите личности имаат лабилен карактер.
Да потпаднат под влијание на друштвото или под сопствениот предизвик свесно, знаејќи дека е тоа лошо по нивното здравје неможам да разберам.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Шеќерче
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
Шеќерче

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 949
ТОРМОЗ порака : Јас сум тормозер на тормозерите :)
Љубовен статус : Во врска со mr.PERFECT
Години : 29
Локација : Домче
Занимање : Студент
Се чувствувам : CooL
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 875
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 23

Мојот миленик : Маче
Се вика : Туфка
:

ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   Нед 16 Aвг 2009, 01:28

Според
новиот правилник за употреба на тутун, од септември, на кутиите со
цигари освен предупредувањето дека пушењето е штетно по здравјето, ќе
мора да се печатат и реални слики со оштетени органи.Од Министерството за здравство
изјавуваат дека овој вид на предупредување дава подобри резултати и
дека најголем ефект ќе има кај оние кои не ги знаат последиците од
пушењето или не обрнуваат доволно внимание на опасностите.

Правилникот е подготвен од
Министерството за здравство, а одлуката е донесена во согласност со
препораките на Светската здравствена организација.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
°•MoonLight•°

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 32
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   Пет 03 Jул 2009, 04:14
_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Irena
Тормоз
Тормоз
Irena

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 83
Години : 30
Локација : Велес
Занимање : Студент
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 179
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 9


ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   Пон 29 Јун 2009, 04:02

Ми с`ржевте сите хехехех ...
Да, и сега со цигарот во рака куцам и ќе ви зборувам за цигарите ... Ќе бидам ептен бла бла ... :)))))
Добро , научно докажано ствараат зависност ... Хм ... За мене се навика ... И тоа спомнав каква навика ... Можеби и не сум свесна дека сум зависна ... Ама и да немам цигари немам потреба од нив ... А сум пушач веќе подолго време - години ... Цигарот е психичка работа ... Цигарот не лечи нервоза не смирува :) ... Ни најмалку ... Ствара зависност во главата а не во организмот ...
Ќе ви дадам пример ... Да ме разберете што сакам да кажам ... Во тој контекст ... Направено експеримент ако го најдам по нетов ќе го објавам ... Жена ја боли глава ... Значи поврзана на апарати покажува дека стварно ја боли ... Влегува доктор и и дава обично тик так а не аналгин ... На жената главата и поминува за 2 минути ... Што значи дека со самата помисла дека таа земала аналгин и поминала главата ... Истото е и со цигарите ... Главата ти ствара илузија дека со запалениот цигар ќе ти помине нервозата , ќе ти биде послатко кафето хехехех ...
Затоа ви викам дека не е зависност ... Него една обична навика на главата :)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 34
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   Нед 28 Јун 2009, 22:47

Да се согласувам со тебе, но не и со Ирена. Лугето што сакаат да се откажат од цигарите знаеме
какви маки имаат додека да се откажат од нив, додека спијат ги сонуваат и сакаат да испушат
барем уште една цигара а кога ке се откажат од цигарите многу е голема шансата повторно да се вратат
на нив. Тоа најчесто се случува ако доживеат некој поголем стрес или нервоза и се навраќаат на стариот
пријател-порок. Се сеќавате на филмот "Клон" кога едни дечки викаа, ние не сме зависници и во секој
момент можеме да се откажеме.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
°•MoonLight•°

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 32
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   Нед 28 Јун 2009, 16:02

Niki напиша:
се разбира дека е зависност. Мислам дека тоа што е научно докажано не треба сега ние повторно да го "откриваме"

Само го напишав свото мислење кое е спротивно од мислењето на Ирена која вели :
За мене е една навика - НЕ зависност ...
Неможе да биде навика она што создава зависност, во тој контекст водеше мојот пост, не дека откривам нешто веќе откриено :)

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 34
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   Нед 28 Јун 2009, 15:15

се разбира дека е зависност. Мислам дека тоа што е научно докажано не треба сега ние повторно да го "откриваме"
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
°•MoonLight•°

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 32
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   Нед 28 Јун 2009, 07:09

Претпоставувам Шеќерче кога навела дека тие се лабилни личности мислела на лабилни бидејќи му потклекнале на порокот, а не во некој друг контекст.
Затоа што квалитетите кои ги поседува личноста не зависат од цигарите :))))

Инаку дали пушењето е навика или зависност?
Пре би рекла дека е зависност, својствата и состојките кои ги содржат цигарите создаваат зависност.Сите знаеме дека никотинот создава зависност и сите знаеме дека се почнува со една цигара па се завршува со кутија-две дневно тоа го прави зависноста а навиката е друга работа..
Навика е да го комбинираш кафето со цигара и обратно :)

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Irena
Тормоз
Тормоз
Irena

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 83
Години : 30
Локација : Велес
Занимање : Студент
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 179
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 9


ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   Нед 28 Јун 2009, 01:22

Налетав на анкетава ... Па да искоментирам ...
Пушач сум 2 години ... Шеќерче неможеш според тоа дали некој држи цигар во рака да кажеш дека е лабилна личност и дека е со лесен карактер ... Човекот на кој највеќе му се восхитувам е пушач ... Па што?
Пушењето е индивидуална ствар ...Некој пуши , некој не ... За мене е една навика - НЕ зависност ...
Навика да кога пиеш кафе да запалиш и цигар ... Да кога седиш во кафич имаш нешто во рака ... Да, штетни се не викам не ... Но кога тогаш сите ги откажуваат ... Барем луѓето околу мене ... :)))
Очекувам некој коментар хехеххе ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 34
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   Пон 01 Јун 2009, 15:54

Шеќерче напиша:
јас сум непушач и горда сум поради тоа според мене пушачите се лабилни личности со лесен карактер кои подпагаат под туѓо влијание
100% си во право
поздрав
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Шеќерче
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
Шеќерче

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 949
ТОРМОЗ порака : Јас сум тормозер на тормозерите :)
Љубовен статус : Во врска со mr.PERFECT
Години : 29
Локација : Домче
Занимање : Студент
Се чувствувам : CooL
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 875
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 23

Мојот миленик : Маче
Се вика : Туфка
:

ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   Пет 16 Јан 2009, 20:14

јас сум непушач и горда сум поради тоа според мене пушачите се лабилни личности со лесен карактер кои подпагаат под туѓо влијание
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
°•MoonLight•°

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 32
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: За пушачите   Пет 16 Јан 2009, 19:22

Дали сте пушачи, ако сте од колку години сте почнале со пушење и зошто?

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: За пушачите   

Вратете се на почетокот Go down
 
За пушачите
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Здравје-
Отиди до: