ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Ваша проза и поезија

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Barbie
Тормозче
Тормозче
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 47
Години : 29
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 0
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 0


ПишувањеПредмет: Re: Ваша проза и поезија   Чет 04 Сеп 2008, 18:50

ТЕ МРАЗАМ!

od kade da pocnam ??

Ovoj pat –ZA PRVPAT zboruvam direktno od dusava!

Ne kako onie pati koga se navrakav nazad I od losite iskustva crpev inspiracija …….

GO NEMA POVEKE TOA !!! KOJA SUM JAS ?? STO NAPRAVI Od MENE ???Od tebe ne mi ostana NISTO !!! SAMO SUROV KRAJ KOJ NE DOBI NI ZBOGUM…NI POZDRAV NI OBJASNUVANJE ………

ZOSTO ?

ZOSTO si OTIDE I mi ja ostav I samo ova prokleta nadez deka ke se vratis poftorno!! Ne, ne mi treba zemi ja ..i taka zema I odnese se !!! site sonista mi gi potona ..a jas ziveev za tebe …….za tebe koj bese moja ikona !!!

Ne mi e jasno I voopsto nema da mi bide …nikogas nema nikoj dami objasni sto napravi za da te SAKAM VOLKU ??zosto vo tvojte oci go gledav celiot svet ..a vo tvojata nasmevka POVEKE OD TOA !!!

Nemozes da me gledas od nekoja strana za da vidis kako mi e?

No jas veruvam deka sakav covek so srce koe ke go pocustvuva I o voj posleden moment upaten do tebe……..

Ne sum angel no bi ti gi dala mojte krila za da odletas nekade daleku da ne te vidam poveke zatoa sto jas sum onaa ista I kade I da odam senavrakam kon tebe !

TE M R A Z A M

Nemoj da milsis deka sum sebicna no se mrazam I samata sebe .

Se mrazam zatoa sto dozvoliv da te izgubam.da ne sakas da me slusnes ni da me vidis …no I te mrazam zatoa sto enkogas mi go simna celoto nebo a sega me ostavas da lezam na samoto dno.

No da ne sme dozivuvale vakvi padovi vo zivotot nemalo da bideme ona sto sme . pokraj uste edno loso iskustvo od tebe poprimiv I nauciv mnogu raboti!!I blagodarenie na toa mislam deka nikoj poveke n ema tolku lesno da prodre vo zidovite na moeto srce

A ti koga poveke ne go sakas ne se vrti poveke nikogas nazad

ne se maci tebe I dovolno ti e lesno da me ostavis vaka .

Uste pred da go zatvoram ova znam deka najveke ke mi nedostiga tvojata detska nasmevka , tvojata pregratka. Tvojata podrska koga bev slaba !!
tvojot glas koj mi trebase koga go mrazev celiov svet !!

Mozese da mi bides se ..no tebe poveke ti se dopagjase da mi bides nisto ..dojde I zamina dur da trepnam !!a sega? Se vrtam da vidam kade si …TE NEMA !!

Se nadevam deka eden den koga ke mozam d ate poglednam vo ocite bez da mi igra srceto I da mi se tresat nozete Ke se vratam da ti ja pokazam onaa kapka solza vo ona more KOE TI PRIPAGJA TEBE !!

Do togas …sledi ja senkata I odi po patot koj te vodi…jas ke bidam dobro ….
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Aleksandar
ВИП-ТоРмОзЕр
ВИП-ТоРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 233
Години : 28
Локација : Кисела вода
Занимање : Боди билдер
Се чувствувам : Не го сваќам ова
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 70
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 0


ПишувањеПредмет: Re: Ваша проза и поезија   Чет 04 Сеп 2008, 04:36

ти си мојот рај
од почеток до крај
твоите усни ко жар
за мене животен дар
по тебе срце ми бие
и крвта во вени ми врие
твојот поглед цврсто ме кочи
кога ке ме погледнеп со твоите убави очи
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Aleksandar
ВИП-ТоРмОзЕр
ВИП-ТоРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 233
Години : 28
Локација : Кисела вода
Занимање : Боди билдер
Се чувствувам : Не го сваќам ова
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 70
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 0


ПишувањеПредмет: Re: Ваша проза и поезија   Чет 04 Сеп 2008, 04:34

Кога сабајле ја се будам
в огледало се гледам и се чудам
зошто сонцето ме грее
и слатко ми се смее
везден ми вели да те гледам
и моето срце да го следам
твоите очи мене ме рушат
и моето ранливо срце го бушат
многу пати пробав да ти зборам
но ми беше страв да не дрдорам
кога прв пат те видов
се влњубив но си отидов
твоите усни ко мед
а моиве ко лед
срцето ми игра ко да ми е чигра...

хехе :D :D Embarassed Embarassed
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Aleksandar
ВИП-ТоРмОзЕр
ВИП-ТоРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 233
Години : 28
Локација : Кисела вода
Занимање : Боди билдер
Се чувствувам : Не го сваќам ова
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 70
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 0


ПишувањеПредмет: Re: Ваша проза и поезија   Чет 04 Сеп 2008, 04:30

Хеј девојко смеѓе боје
ко ли њуби усне твоје
Ко ли стобом чека зору
док ја плачем на прозору
Где да наѓем слику твоју
да ублажим тугу моју
Где да наѓем такве боје
како што су очи твоје
Кафене су очи твоје
ранили су срце моје
Срце моје нема лек
Волечуте цео век!

ѓ променете го со дј српската буква немам тој фонт :P
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Ваша проза и поезија   Чет 04 Сеп 2008, 03:16

За некого..

Толку ретко помислувам на тебе,а тоа
прави да се чувствувам тажна.
Се плашам од времето кое минува...
Сеќавањата бледеат,можам ли да те заборавам?

Дали твојата душа постои некаде?
Можеш ли да ме видиш.чувствуваш ли нешто?

Толку многу залудни прашања без одговор.

Нема да преболам,нема да престанам да тагувам за се што пропушташ.
Како растам,созревам,губам и добивам.
Одам напред и се сопнувам.

Плачам..Гласот ми трепери а ракава секоја моја болка..
тага,ја пренесува со зборови на ова парче хартија.

Дупка,тага,спомени и црнина..само тоа го остави зад себе.
Мора ли да е вака?

Болка која пече,горки солзи,тага,гнев и бес
тоа го предизвика во мене.Ме напушти без збогум.
Без она што сакав да го слушнам за крај ТЕ САКАМ.

Грутката во грло,треперот на усните
секоја воздишка се е залудно.

Ти беше само една бура во мојот живот
бура која се што беше убаво го однесе во неповрат...

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Aleksandar
ВИП-ТоРмОзЕр
ВИП-ТоРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 233
Години : 28
Локација : Кисела вода
Занимање : Боди билдер
Се чувствувам : Не го сваќам ова
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 70
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 0


ПишувањеПредмет: Песна :)   Чет 04 Сеп 2008, 01:37

Песна со написав за Тоше Проевски Sad

Vecniot angel

koga vo muzicko skolo Tose blesna
muzickata umetnost mu dade motiv za pesna
toj uste od mal pesnicki si peel
i na site sreka im seel
dodeka porasnal imase malku maki
ali se vadese so svoite caki
Dodeka on rastese bavno
pesnite gi peese stalno
site zenski po nego divat
i imeto negovo do nebo go vivat
dodeka Tose peese glasno
zenskite go merkaa masno
nasiot Tose sega e na nebo
na decata im go ostavi lebo
dodeka toj od nebo ne slusa
nie sveki mu palime za dusa
site solzi ko reka tecat
i srcata na lugeto gi pecat
nasiot Tose sega go nema
i na site razgovori on e tema
negovoto srce so ljubov e polno
no nikogas nebese bolno
sega plostadot so sliki se polni
i site poraki od luge se bolni
na site strani se slusaat pesni
duri i niz ulickite tesni
ovaa pesna za nego blesna
i moite misli gi tresna
ova za nego ke go pamtam vecno
ljubovta sto ja delese tecno
sega ovaa pesna vi ja davam
i vo moeto srce ke ja stavam
se nadevam deka ke ja stavite i vie
dodeka Tose vecno na neboto spie

(копи пасте е од компот па ме мрзи да го прекуцам на македонски)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Ваша проза и поезија   Вто 02 Сеп 2008, 19:57

Среќа

Допира до мене ладен воздух
ме скокотка,ги набрекнува порите на мојата кожа
и за кратко си заминува.

Чудно чувство на скокот и немир...
силна возбуда и трепет.

И ете го неконтролирано излегува
гласен пискав глас...проткаан со милозвучни воздишки...

Во такт со паузи,ниски и високи тонови...
Осмех..нежен,искрен,вистински..

А лицето?Лицето исполнето со светлост и жар
Очи полни светлина,само по себе искосени
намокрени со кристални солзички...

Тоа е моментот кога на се забораваш,
се препушташ на она кое те обзема,бидејки
е убаво и сакаш вечно да трае.

Одкако се ќе заврши..таа насмевка уште долго не исчезнува
трае..трае и трае..

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Ваша проза и поезија   Пон 01 Сеп 2008, 20:48

вашата проза и поезија споделете ја со нас тука

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Ваша проза и поезија   

Вратете се на почетокот Go down
 
Ваша проза и поезија
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЗАБАВА :: Литература/Уметност/Книжевност-
Отиди до: