ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Македонија-Грција

Go down 
АвторПорака
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Македонија-Грција   Вто 14 Jул 2009, 00:36

daniel напиша:
грција е наса солун е нас таа териториа ни е украдена али сигурен сум дека некогас ке ни се врати бас би сакал да се сетам низ солун и да гледам како се вее насето македонско знаме со 18 краци од вергина и да се пее македонската химна али знам едно дека тоа кога како ке ни се оствари македониа за секогас ке постои Makedonija

ljubovvv MACEDONIA

Даниел желбите твои не се баш реални.
навистина ни малку не се надевам во ова што го пиша ниту па верувам дека ќе се случи.
Колку и да го посакуваме тоа, треба да сме свесни дека реалноста е нешто сосема поинакво.
Ја сакам Македонија неизмерно многу, на секој спот за Македонија сум наежена како прв пат да го гледам.
Шетам низ Македонија и и се восхитувам на убавините... И се восхитувам на Македонија ТАКВА КАКВА ШТО СЕГА ЈА ГЛЕДАМ.
Размислувам за подобро утре, размислувам за иднината на нашата земја, не за тоа колкава била, што сме имале, што сме изгубиле, како да го вратиме и сл.
Верувај ми, навистина е абсурдно таквото размислување.
Ако не се сложуваш со мене ок, само те молам објасни ми како би се вратила веќе одземената територија?
Ме интересира твоето размислување околу оваа тема.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик


Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 33
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: Македонија-Грција   Пон 13 Jул 2009, 02:38

Полека де, реално грција (атина и островите) не биле наши како што знам и не ни ги сакам. Е сега за голема жал не постои таква можност по 2012та година да ни се вратат тие наши територии.
Едино да се зачува ова парче што останало и истото да се интегрира барем во НАТО а за ЕУ можеби потака.
Во контекст на дискусијава да потцетам дека има и паметни грци кои не се заразени со националистичкиот вирус и нас не признаваат како Македонија и македонци но таа бројка е малечка и е нешто помала од 1 човек на 10 националисти
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Гостин
Гостин
avatar


ПишувањеПредмет: Re: Македонија-Грција   Пон 13 Jул 2009, 02:20

грција е наса солун е нас таа териториа ни е украдена али сигурен сум дека некогас ке ни се врати бас би сакал да се сетам низ солун и да гледам како се вее насето македонско знаме со 18 краци од вергина и да се пее македонската химна али знам едно дека тоа кога како ке ни се оствари македониа за секогас ке постои Makedonija

ljubovvv MACEDONIA
Вратете се на почетокот Go down
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик


Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 33
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: Македонија-Грција   Чет 02 Jул 2009, 19:44

за мене само 9% од грците вредат како луѓе а другите за мене нечинат, само 9% од граѓаните на грција можат да го изговорат името република Македонија и да речат дека секој има право да се нарекува како
што сака а не како што другите ке му речат по пат на притисоци и уцени
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Македонија-Грција   Чет 02 Jул 2009, 15:01

Niki напиша:
P.S. Имам јадено гиро ама набрзо добив тровање Sad така да и органски не сакам ништо грчко
Јас сакам грчка салата Neutral
Нормално со македонско сирење, убав и сочен македонски домат,кромид, македонски маслинки и краставици wink

Имаат и еден убав чипс Neutral Признавам го грицкам, ми се допаѓа Rolling Eyes
а и фета сирењето не им е лошо scratch

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик


Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 33
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: Македонија-Грција   Чет 02 Jул 2009, 14:58

P.S. Имам јадено гиро ама набрзо добив тровање Sad така да и органски не сакам ништо грчко
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик


Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 33
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: Македонија-Грција   Чет 02 Jул 2009, 13:47

Девојки патриотки БРАВО ТОА МЕ РАДУВА

Идеме со ред. Народот кој живее во грција знаеме дека е азијатско и африканско племе а само некој си минимален процент се хелени (може во денешно време и да ги нема хелените) потоа остатокот се македонци од кои најголем дел се плашат да признаат дека се македонци а дел се претопени и само еден мал дел се тие македонци кои јавно кажуваат кои се и што се.
Ако појдете во атина сега ке видите многу бели луѓе со руси или смеѓи коси кои за себе викаат дека не се грци туку дека се спартанци. Пред Македонија да стане самостална држава грција настојувала името Македонија да се заборави тотално и да се избрише од историјата а делот "Егејска Македонија" го викале "северна Грција" но грците кога насетија дека Југославија ке се распадне и дека нашата држава Македонија ке биде самостална тие ја прекрстија својата покраина од Јужна Грција во Македонија.
Грците ни воведоа санкции па така некое врене во Македонија многу тешко можеше да се најде шекер, сол, зејтин и нафта па затоа тогашната влада мораше да го смени знамето за да ни ги тргнат тие санкции и затоа нив неможам да ги осудам за нивниот чекор (ако за тоа + земале и мито тогаш е веке друго)

Иначе точно е дека некој човек кој е гоолем должник му викаат дека е должен како грк
На лугето што се кавгаџии им викаат дека се кавгаџии како грци
Грчкиот имает е многу познат

Во грција никој не се замара со проблемот кој ни го наметнаа и тие имат поставено една уцена и гласи:
Ако скопје не го смени името нема ни Нато ни ЕУ. Значи никој во атина не дискутира за овој проблем
Македонците во грција се исто како американците во Ирак или Авганистан. Во грција некој ако прозборат македонски веднаш ке бидат опкружени со луѓе (народот грчки-хулигански) и веднаш ке почнат да вршат тортура со закани, пцуење, вреѓање па дури и тепање. Ова се е е вистина
Дали се секавате колку македонски камионџии беа испотепани во грција?

Имам приметено дека босанците, србите, "aлбанците во Македонија" и бугарите се против нас. Зборам за тие држави но и тие малцинства кои живеат во Македонија.
Значи ако има референдум за името само претпоставувам дека сите малцинства-заедниците ке гласаат за промена на името (турците се исклучок) а нажалост и дел од македонците ке гласаат за промена па така да може и да не прекрстат


Е сега има и еден друг проблем, многу македонци станаа "блгарски граждани" и се цувствуваат како "болгари" (море болви се тие) земајки нивни државјанства само за да си купеле евтина кола од татарија.

Малце сум разочаран од иселениците
Македонците во Америка, Афстралија и развиените европски држави најмногу се силат и се прават патриоти викајки да не се менува името по ниедна цена. Јас нив би ги прашал, ако се толку големи патриоти зоштоја напуштиле Македонија? На иселениците им е лесно и да не се смени името на Македонија тие пак ке можат да шетаат во целиот свет, ке имаат што ке посакаат, и ке имаат + многу пари а дали знаат дека народот во Македонија може да влезе во ненормална сиромаштија и да почнат да умираат луге од глад доколку работите не се поместат во позитивна насока? (влез во Нато и ЕУ)

Значи мојот став е да не се менува името но пот хитно да се влезе во Нато и ЕУ за имаме инвестиции а и стандардот да ни се крене малце.

Македонските иселеници од Афстралија, Америја.... и нив не ги сакам, за тоа што им е најлесно и само лаат да не се попушта и да не се прави компромис за името а дали ние ке имаме за јадење, дали ке се намали бројката на невработени, дали стандардот ке се подобри ич не им е гајле. Ние и да гладуваме тие ке бидат сити.

Да ве замолам да не ми реплицирате на мојот пост со критики за тоа што знам дека во мојот текст има многумина кои ке се препознаат и ке ги погоди.


Последната промена е направена од Nikolaj на Пет 07 Aвг 2009, 02:16. Мислењето е променето 3 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Nikicka
Супер ТОРМОЗ модератор
Супер ТОРМОЗ модератор
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 748
ТОРМОЗ порака : Јас сум госпогица Тормозерка
Љубовен статус : Free
Години : 27
Локација : Домче
Занимање : Студентка
Се чувствувам : Фино
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1815
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 36

Мојот миленик : Глувче
Се вика : Глувчо
:

ПишувањеПредмет: Re: Македонија-Грција   Чет 02 Jул 2009, 13:39

Се сложувам со Месечинка во однос на темата Македонија-Грција, а во врска со она што го кажа Ирена за политиката кај нас, раководството на владата и последиците од тоа.
Ќе кажам дека нашата држава има последици и од предходното владеење.
Офф: Тоа што луѓето од тука бегаат во странство е заради неубавиот живот, но животот тука не е е убав од многу одамна не само овие 4-5 години :)
Која влада треба да ја обвиниме?:)

Предлагам отварање на нова тема во врска со партииве кои владеат и владееле ако после мојов пост предизвикам спротивставени мислења за да не одиме многу офф.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Irena
Тормоз
Тормоз
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 83
Години : 29
Локација : Велес
Занимање : Студент
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 179
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 9


ПишувањеПредмет: Re: Македонија-Грција   Вто 30 Јун 2009, 05:51

Месечинка напиша:

Како народ не ги почитувам затоа што од мизерија се спасија на сметка на европската унија а сега си зимаат за право последниот збор во европската унија на тема признавањето на идентитетот на Македонија да биде нивни :)
Со кое право?

Точно и тоа сакав да го посочам ... Сето тоа е политички гледано ... Политиката не заслепува ... Медиумите исто ... Тоа што Грците биле и се извадиле се извадиле , се извадија и Бугарите а каде сме ние ? Копкаме во место од 1991 ... Тоест не во место повеќе назадуваме наместо на напредуваме ... Народот е заслепен од таа политика ... Уф мразам политичари :)))) На вестите даваат Грција Грција Грција , а каде е тоа што се случува кај нас ... Кои глупости се прават , тоа се затајува ... Се дава на значење за Грција ... Се насочува вниманието таму ... Имам добри другари од Грција и верувајте дека немаат ништо ама баш ништо против нас ... Се што направија политичарите е направија двете нации да се мразат ништо друго ...
Ние сме криви за се и нашата "прекрасна" влада ... Имаме се , а земаме од навор ...
Наместо сите тие луѓе да работат тука одат во странство да работат ...
Туф ја затупив за во 5 саат и тоа здраво ... И забегав од темата и одам да спијам ќе допишам утре :)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Македонија-Грција   Вто 30 Јун 2009, 03:04

Грците биле беда невидена порано викале должен си ко Грчка :)
Во европска унија влегле баш поради тоа, на државата очајнички и требала помош.
Историјата наша сите си ја знаеме, грците од страв да не си го побараме нашето не не признаваат.
Дури и се лажат самите себеси, за да бидат поубедливи во лажењето.
Целиот проблем е признавањето на нашето име.
Ако не признаат како Македонија имаме право да си го побараме своето, затоа и Македонија им боде очи и им пара срце :)

Гледајки со кое уживање го прават тоа, ги мразам.
Се спомне ли Грција притисок ми се крева.
Како народ не ги почитувам затоа што од мизерија се спасија на сметка на европската унија а сега си зимаат за право последниот збор во европската унија на тема признавањето на идентитетот на Македонија да биде нивни :)
Со кое право?

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Irena
Тормоз
Тормоз
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 83
Години : 29
Локација : Велес
Занимање : Студент
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 179
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 9


ПишувањеПредмет: Македонија-Грција   Пон 29 Јун 2009, 19:56

Најполитичката тема во Македонија ххехехе ...
Кога ќе ви спомнат Грција претпоставувам на што ве асоцира ... Дали мислите дека не трујат премногу на оваа тема ? И дека со секоја појава на Грција / Бакројани или како и да беше политичарката само се труе народот со омраза, се ствара една бариера помеѓу двата народи ... Во стил не патувајте на одмор во Грција и слично ...
За време на бунтовите во Грција сите беа во фазон : "Нека се испоубијат" , "Ако им е" и слично ... А никој не ја гледаше другата страна ... Дека народот се кренал и се побунил на таквиот "демократски" режим / општество ... Истото се случува и кај нас ... Но за разлика од тоа ние не се ни побунуваме ... Што мислите вие за целата ситуација ?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Македонија-Грција   

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонија-Грција
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Политика-
Отиди до: