ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Школо за орален секс

Go down 
АвторПорака
Шеќерче
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 949
ТОРМОЗ порака : Јас сум тормозер на тормозерите :)
Љубовен статус : Во врска со mr.PERFECT
Години : 28
Локација : Домче
Занимање : Студент
Се чувствувам : CooL
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 875
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 23

Мојот миленик : Маче
Се вика : Туфка
:

ПишувањеПредмет: Re: Школо за орален секс   Саб 22 Aвг 2009, 18:15

Еден минијатурен водич на оваа тематика би изгледал вака:
1. Ако не сте расположени за орален секс, не се ни обидувајте


Некогаш се сметаше дека фелациото е чин кој го сакаат само изопачени
мажи, а го нудат изопачени жени. За среќа ова се промени и фелациото
стана вообичаен однос кај повеќето парови. Но доколку мажот
посака, а жената не е расположена за орален секс и би го направила тоа
само ради ред, подобро е воопшто да не се впушта во тоа.

2. Женската уста може да направи многу нешта кои вагината не може

И затоа оваа предност треба да се искористи! Фелацио не е само шмукање
и не е просто ставање на пенисот во устата. Да се држи пенисот со рака
и со воодушевување да се помрднува главата, така што пенисот ќе
излегува и влегува во устата, со употреба на јазикот, бакнежите - сето
ова е пожелно и добро.

3. Не е се во „длабокото грло“


Ако жената ја совлада техниката на ставање голем хот-дог во устата, не
направила се што треба бидејќи оваа вештина е потребна, но доколку е
единствена, ќе биде потребно да ги совлада и другите.

4. Повторувањето не секогаш е мајка на знаењето


Нема ништо полошо за еден маж отколку кога жената прави нешто постојано
едно те исто, по ист редослед, на ист начин, и така повторно и
повторно... Мажите сакаат изненадувања (а изненадувањата не сакаат заби
- колку да влезе во записник).

5. Запознајте се со пенисот на вашиот маж


Тој е нешто многу повеќе од парче месо. И не ги заборавајте тестисите.

6. Запознајте го целото тело


И мажите имаат ерогени зони. Да, повеќе од една. Потрудете се да ги пронајдете и возбудувањето ќе биде уште поголемо.

7. Играјте си, заведувајте, провоцирајте, напалувајте...


Жената може да направи многу преку воспоставување контакт очи во очи за
време на чинот. Слободно игнорирајте го сето она што сте го чуле дека
мажите не сакаат предигра. Ја сакаат и уживаат во тоа кога жената се
поигрува со напалениот маж.

8. Зборувајте


Не треба да се зборува со полна уста, не е учтиво, но во паузите добро
е да се спомене дека мажот ви има добар вкус, дека едвај чекате да
дојде до врвот - сите вака изговорени зборови ќе го доведат него
поблиску до оргазам. Прашајте го што би сакал да направите за
него. Тоа вам ќе ви ја олесни работата, а мажот ќе има чувство дека
владее со ситуацијата дури и тогаш кога вистината е поинаква.

9. Немојте да се жалите на должината


На должината на оралката, нормално. Не паничете доколку неговиот
оргазам изгледа многу далеку. Доколку го брзате, само ќе ги отежнете
работите.

10. Не е важно каде, се додека успева


На почетокот на врската мажот едноставно не знае како ќе заврши
фелациото. Мажот не е најсигурен што би и било најприфатливо на жената,
па е добро тоа да го кажете. Без да се воздржувате, кажете му каде би
сакале да „протече победничкиот шампањ“. И уживајте во триумфот.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Nikicka
Супер ТОРМОЗ модератор
Супер ТОРМОЗ модератор
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 748
ТОРМОЗ порака : Јас сум госпогица Тормозерка
Љубовен статус : Free
Години : 27
Локација : Домче
Занимање : Студентка
Се чувствувам : Фино
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1815
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 36

Мојот миленик : Глувче
Се вика : Глувчо
:

ПишувањеПредмет: Re: Школо за орален секс   Пет 21 Aвг 2009, 03:37


Орален секс може да предизвика РАК НА ГРЛОТОСигурно вашиот партнер нема да сака да чуе за ова, но истражувачите
потврдија дека вирусот кој се пренесува преку оралниот секс може да
предизвика рак на грлото.
Студијата спроведена од Johns Hopkins универзитетот, потврдува дека
HPV вирусот може многу полесно да предизвика рак за разлика од цигарите
и алкохолот.
Во студијата во која биле опфатени 300 луѓе, исто така се вели дека
оние луѓе кои имале повеќе од 6 партнери имаат 9 пати поголеми шанси за
развој на болеста. Додека пак оние кои веќе прележале одредена HPV
инфекција како резултат на орален секс, шансите за рак ги зголемуваат
за 23 пати.
Иако е потребно подлабоко истражување, сепак генерално се смета дека
HPV вирусот е виновен за 70 проценти од случаите. Многу повеќе се
пренесува преку оралниот секс за разлика од бакнежот.
Во текот на студијата, на жените и мажите кај кои бил
дијагностициран рак на грлото, им биле земени примероци од крв и плунка
и биле испитани за нивните секусални практики и фамилијарна историја.
Било откриено дека HPV-16 , најчестиот предизвикувач, е присутен кај
72 % од испитуваните пациенти. Иако HPV вирусот не се манифестира преку
некои забележителни симптоми и не бара некоја сериозна терапија, сепак
може да развие рак.
Олеснително е тоа што сега за сега оваа болест нема земено голем
замав, а ретки се оние кај кои HPV вирусот може да прерасне во рак.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Школо за орален секс   Пон 17 Aвг 2009, 15:57

Еве еден список на најчести жалби кои што ги слушаме од мажите во врска со
начинот на кој што жените им пружаат орален секс:

1. Жени кои го цицаат пенисот како да молзат крава.
Многу жени грешат затоа што мислат дека мажите сакаат силно цицање, и затоа
цицаат како да молзат крава. Нормално, секој маж има најразлични преференции,
меѓутоа повеќето сакаат притискање, лижење и чувство дека се опколени со вашите
усни.

2. Жени кои со забите го гребат пенисот.
Пенисот на мажите е многу чувствителен. Повеќето мажи не сакаат да ги грицкате
и џвакате. Вежбајте своите усни да ги држите што понастрана од забите и вашите
партнери ќе бидат позадоволни.

3. Жени кои го ставаат пенисот во уста и го игнорираат остатокот од
телото.

Мажите мразат кога жените ќе го стават пенисот во уста, но притоа не го допираат
со рацете, не ги галат нивните тестиси, гради или нозе. Ова исто така се однесува
и за жените - и тие сакаат да бидат допирани по целото тело. Не само што повеќе
се возбудуваат после повеќе сензации на останатите делови од телото, туку се
чувстуваат и повеќе прифатени.

4. Жени кои што оралниот секс го пружаат во потполна тишина.
Овој проблем подеднакво се однесува и за мажите и за жените. Зарем никогаш не
ви се случило да вашиот партнер/ка ви пружа орален секс во потполна тишина,
а вие лежите и се прашувате : Дали му/и се допаѓа? Дали му/и е вкусот пријатен?
Мажите се чувстуваат непријатно кога жените се впуштаат во еден таков интимен
чин а притоа ништо не проговоруваат. Очигледно е дека е многу тешко да зборувате
со полна уста, но можете барем за момент да застанете за да му кажете на вашиот
партнер дека ви е пријатно, дека го сакате, дека е прекрасен и сл.

5. Жени кои ја плукаат спермата.
Дали да ја голтнете? Ова е деликатно прашање, но сепак стои фактот дека: многу
мажи се навредуваат кога штом ќе свршат вие трчате во купатило и ја плукате
спермата, или вознемирено се преместувате на другиот крај на креветот фанатично
барајќи некој партал за да се избришете, или се тргате кога партнерот доживува
ејакулација и му дозволувате да сврши во празен простор. Мажот тогаш се чувствува
дека е отфрлен на многу специфичен начин - како да ја расипувате неговата суштина
и не сакате да го прифатите. Се чувстува непријатно, како да мислите дека ви
е гаден. Сето ова предизвикува да се чувстува валкано, како да ве приморал да
му пружите орален секс.
По традиционалната кинеска и индиска сексуална физозофија, семето на мажите
се смета за драгоцено и за моќен еликсир кој содржи висока концентрација на
животна енегрија. Затоа семето се смета за нешто што не треба да се уништува,
тука да се користи на начин за зголемување на енергетското ниво. Примањето на
семето на мажите во вашето тело, било преку вагината или устата, е подарок на
животна енергија за вас. Некои источни филозофии, како што е Tantra Yoga,
веруваат дека семето на мажот има регенеративни и обновувачки својства, што
го чини единствен "напиток" кој обезбедува здравје и долг живот.
Факт е дека спермата нема секогаш пријатен вкус. Бидејќи спермата е течност
на организмот на вашиот партнер, вкусот и квалитетот на спермата ќе го одржува
физичкото здравје на вашиот партнер. Дрогата, алкохолот, стресот и диетите многу
влијаат на вкусот и составот на спермата. Кога мажите конзумираат горки пијалоци,
како што се кафето и пивото, спермата постанува горка. Мажите што јадат многу
протеини од животинско потекло (посебно црвено месо), кои во крвта испуштаат
киселински нуспроизводи, исто така ќе имаат киселкаст вкус на спермата. Промена
во начинот на исхрана може да доведе до драматични промени во вкусот на спермата.
На пример, вашиот партнер нека се обиде да пие сок од ананас неколку дена, и
потоа проверете каков е вкусот на неговата сперма - верувајте дека ќе биде многу
слатка!
Сепак сметам дека не треба да правите ништо што вие сметате дека за вас е неприфатливо.
Меѓутоа, се надевам дека со информациите од овој текст ќе гледате малку поинаку
на оралниот секс. Можеби ќе ви биде непријатно да пружите орален секс на некој
со кој што се релативно кратко време во врска, а многу попријатно со некој кој
што длабоко го сакате и кој ви е посветен. Најдобро е за сево ова да поразговарате
со вашиот партнер за да дознаете повеќе за неговите сексуални преференции со
цел да создадете поголема меѓусебна сексуална интимност. Се разбира дека е неопходно
да разговарате и за вашите гледишта за начинот на кој што тој ви пружа орален
секс.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Шеќерче
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 949
ТОРМОЗ порака : Јас сум тормозер на тормозерите :)
Љубовен статус : Во врска со mr.PERFECT
Години : 28
Локација : Домче
Занимање : Студент
Се чувствувам : CooL
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 875
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 23

Мојот миленик : Маче
Се вика : Туфка
:

ПишувањеПредмет: Re: Школо за орален секс   Саб 15 Aвг 2009, 18:27

Авторот на темата ќе има ли нешто против доколку се преименува темата на "Школо за орален секс"?
Да биде и за мажи и за жени.
Бидејќи вака сме ограничени.
Значи само да се избрише она "за мажи"
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Школо за орален секс   Пет 31 Jул 2009, 17:43

Се зависи од карактерот на личноста.
Потоа од тоа во каква врска се партнерите, до која фаза на интимност стигнале и сл.
Оралниот секс е сосема нормална работа, од која никој не треба да се срами и да се гади.
Можеби е сеуште кај нас ова табу тема, затоа и ретко кој сака да говори.
Тука игра улога и менталитетот на луѓето. (особено тука на балканот)

Во ред ако е во граници на нормала.
Во ред е ако се споделува помеѓу двајца.
Ако се прави од љубов.
Ако е искрено.
Ако уживаат и двајцата во тоа
Ако тоа го прават физички и психички зрели особи и
ако не влијае фрустрирачки на било кој од партнерите.

Се што е поинаку од наведеното не е здраво и не го оправдувам.
Не само кога е во прашање оралниот секс, туку било што што ја повредува психата на некоја личност.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик


Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 33
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Re: Школо за орален секс   Пет 31 Jул 2009, 17:28

На многу луге им е страм да признаат дека имаат ваков тип на секс, некои па се гнасат а за некои е понижувачко (ц ц ц секакви има)

Мојот став е дека ако дечко и девојка си се сакаат нема што да се гнасат ниту да мислат дека се епонижени

Каков е вашиот став по ова прашање?


Последната промена е направена од Nikolaj на Пет 31 Jул 2009, 17:49. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Школо за орален секс   Чет 16 Jул 2009, 14:15

Нема потреба да се отстранат сликите во контекст се со темата... Не гледам причина neznam

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Nikolaj
Тормозохолик
Тормозохолик


Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 591
Години : 33
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1581
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : -4

Мојот миленик : Маче
:

ПишувањеПредмет: Школо за орален секс   Вто 14 Jул 2009, 16:45

Терминот за орелен секс над жената е наречен “cunnilingus “.
Зборот потекнува од латинските изрази Cunnus (вулва, женски гениталии) и Lingere (лижење)
Лижењето на женската вулва не е како бакнување на усните.

Основните делови на постапката се прилично едноставни, но, постојат
безброј варијации и комбинации кои се базираат на креативност и кои
можат да дадат ново значење во ваквиот секс.

Водичот за мажи, кои се желни на своите партнерки да им понудат огромно задоволство се базира на 9 чекори:

1.Запознајте се со основните поими
Женските екстерни гениталии вклучуваат месести надворешни вагинални
усни, потенки и розевкасти внатрешни усни, клиторис кој е сместен под
клиторичната “хауба“ кај горното спојување на вагиналните усни,
вагинален отвор и еротски сензитивниот предел меѓу клиторисот и
вагината.

Основниот кунилингус вклучува лижење на вулвата од вагиналниот отвор до клиторисот.

Како што жената станува позадоволна од сексуалниот чин,
надворешните усни се полнат со крв, се шират и го отвараат просторот на
сензитивното ткиво меѓу нив.

2.Сфатете ја разликата
Јазикот е многу помек од прстите. Тоа значи дека неговите движења
се многу понежни, што од друга страна на жената и предизвикува поголемо
уживање.

3.Кажете и дека сакате да се “спуштите доле“
Ако имате нов партнер кој не знаете дали сака да добие орален секс,
најдоброто решение во ваква ситуација е да и дадете на знаење дека
планирате да и пружите задоволство.

За оваа цел можете усно да и предложите дека ќе добие кунилингус
или пак бакнувајте ја со ваше движење “надолу“, од вратот, преку
градите и стомакот до колковите.

Може и да ја прашате дале е во ред да продолжите со лижењето “долу“.

Целта на овој чекор е да не направите нагло “спуштање“ кое може да
резултира со одбивање и незгодна ситуација (доколку партнернерката е
нова).

4.Пронајдете комфорна позиција
Лежењето меѓу нејзините нозе во позиција кога партнерката е легната
на кревет може да ви го исправи вратот. За полесно да пристапите до
целта можете да и поставите перница под колковите за да ја поткренете и
да си овозможите подобар пристап. Или пак доведете ја до работ од
креветот и вие, со колена на подот да го направите својот настап.

Изборот на позата е најчесто најкреативниот дел, па затоа употребете ја својата фантазија.

5.Започнете бавно и многу нежно
Не “гњурете“ во кунилингусот одеднаш. Започнете со подлизнување, бакнување и лижење на околните делови на
вулвата.

Очекувањето за пристап кон “центарот“ на вулвата на жената и прави додатно задоволство во форма на предигра.

Како што ќе се поместувате кон центарот на гениталиите, започнете
со лижење на надворешните усни. Движењето на јазикот нека биде во
правец нагоре-надолу. Применете ги и усните во овој момент.

Понатаму, пополека движењата нека се насочуваат кон розевките, помали, внатрешни усни.

На крај, циркулирајте со јазикот над вагиналниот отвор и по можност
пробајте да го внесете јазикот во него. Наместо јазикот, внатре во
вагината можете да навлезете и со еден или два прсти.

6.Пристапете до клиторисот бавно и нежно
Повеќето жени уживаат кога партнерот го поставува јазикот директно
над клиторисот. Други пак, директното клиторално лижење го сметаат за
интензивно и некомфорно.

Вториот тип на жени повеќе прифаќаат нежно лижење на околината на клиторисот со мали директни допири.

7.Комуницирајте при лижењето
Додека вие ја правите својата работа, комуницирајте со партнерката
за ситуацијата. Прашајте дали и е удобно, дали и е интензивно или не.

Комуникацијата ќе ве доведе во зголемено ниво на преферирана
стимулација и задоволство. Желбите на партнерката се менуваат, па така
може да се смени и начинт на кунилингусот.

8.Бидете трпеливи
Некои жени се чуствуваат непријатно при разговорот за нивните
реакции и чувства при вагиналното лижење. Наместо зборови, следете ги
нејзините движења на телото. Тие можат да се движат од еден до друг
крај, од задоволително испуштање на звук до незадоволително пискање.

За жал, мажите понекогаш погрешно ги интерпретираат сигналите од
движењето на телото и мислат дека жената во моментот се наоѓа во
неудобна ситуација, иако таа е на врв на своето задоволство. Затoa
вербалната комуникција е суштинска.

9.Бидете нежни при оргазмот и потоа
Како што споменавме предходно, некои жени се чувствуваат непријатно
при директно лижење на клиторисот и несакаат да бидат допирани таму.

Но ако сакате да направите “последни движења“ во моментот на
достигнување на оргазмот, проверете кога и каде партнерката сака да
биде лижена.

Ако не е клиторисот, можеби е делот на големите усни или
вагиналниот отвор. Или, тргнете се од нејзиното меѓуножје и пристапете
кон телото со бакнежи, гушкања или било кој друг меод кој и одговара на
партнерката.

Останати правила во канилингус ситуацијата:

1.За неа:
Бидете чисти,
Релаксирајте се,
Играјте фер (ако сакате лижење, слободно кажете), Комуницирајте.

2.За него:
Слушајте ги желбите,
Комуницирајте,
Бидете со ентузијазам (жените препознаваат),
Започнете бавно,
Движење на јазик во форма на буква “Z“ и “N“ се пријатни за жената,
Испуштајте пријатни звуци,
Не престанувајте се до моментот на кулминација.

извор иди-види


имам слушнато дека девојките повеке сакаат cunnilingus одколку стандарден вагинален секс а во живо срамежливо не сакаат да кажат :)намерно одбирав цртежи а не фотографии но ако сликиве не се за тука слободно избришете ги


Последната промена е направена од Nikolaj на Нед 16 Aвг 2009, 23:31. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Школо за орален секс   

Вратете се на почетокот Go down
 
Школо за орален секс
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Љубов & Секс-
Отиди до: