ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Која страна од мозокот ви е поактивна?

Go down 
АвторПорака
maister
ТОРМОЗ модератор
ТОРМОЗ модератор
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 376
Години : 31
Локација : Скопје
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 717
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 18

:

ПишувањеПредмет: Re: Која страна од мозокот ви е поактивна?   Нед 24 Јан 2010, 17:45

maister напиша:
прво обратно од правецот на стрелките на часовникот, а потоа и како стрелките на часовникот ако се сконцентрирам како што сакам така гледам !!!

и пак ја гледам и пак ми се врти на двете страни бре !!! лллллл
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
maister
ТОРМОЗ модератор
ТОРМОЗ модератор
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 376
Години : 31
Локација : Скопје
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 717
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 18

:

ПишувањеПредмет: Re: Која страна од мозокот ви е поактивна?   Нед 16 Aвг 2009, 21:20

прво обратно од правецот на стрелките на часовникот, а потоа и како стрелките на часовникот ако се сконцентрирам како што сакам така гледам !!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
ankii
Тормозче
Тормозче
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 11
Години : 23
Се чувствувам : заљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 27
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 0


ПишувањеПредмет: Re: Која страна од мозокот ви е поактивна?   Нед 16 Aвг 2009, 20:01

мене прво обратно од стрелките на часовникот, а сега во правец на стрелките на часовникот...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
huBaBuBa
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 457
ТОРМОЗ порака : Биди и ти... дел од ТОРМОЗЕЊЕ :D:D:D
Љубовен статус : СРЕЌНО ЗАЉУБЕН
Години : 32
Локација : Ѓорче
Занимање : Студент
Се чувствувам : Среќно
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 977
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 40

Мојот миленик : Кравичка
Се вика : Трубаревка
:

ПишувањеПредмет: Re: Која страна од мозокот ви е поактивна?   Сре 05 Aвг 2009, 21:07

Шеќерче напиша:
и мене во правецот на стрелките на часовникот

Isto
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Шеќерче
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 949
ТОРМОЗ порака : Јас сум тормозер на тормозерите :)
Љубовен статус : Во врска со mr.PERFECT
Години : 28
Локација : Домче
Занимање : Студент
Се чувствувам : CooL
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 875
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 23

Мојот миленик : Маче
Се вика : Туфка
:

ПишувањеПредмет: Re: Која страна од мозокот ви е поактивна?   Сре 05 Aвг 2009, 18:24

и мене во правецот на стрелките на часовникот и се пронајдов во доминантните особини на десната хемисфера!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Која страна од мозокот ви е поактивна?   Сре 05 Aвг 2009, 14:49

Јас ја гледам силуетата како се врти во правецот на стрелките на часовникот.

Се изнамачив да ја видам обратно ама не ми иде :)

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Која страна од мозокот ви е поактивна?   Сре 05 Aвг 2009, 14:48Силуетава од девојка што се врти, веќе сме ја имале како оптичка
илузија. (Погледнуваш во неа, ти се врти како саат или обратно, потоа
погледнуваш во сенката, па повторно во девојката и гледаш дека всушност
се врти обратно од саатот или обратно, па не можеш да се изначудиш.)

А еве што била финтата:

Дали девојката се врти во правец на стрелките на часовникот или обратно?


Ако ви се гледа дека се врти како часовникот, тоа значи дека повеќе ја користите десната страна на мозокот. И обратно.

На повеќето луѓе балерината им се врти обратно од часовникот, иако со мала концентрација може да и’ се промени насоката.

А еве што значи целата работа:

Доминантна лева хемисфера на мозокот

Користи логика

Ориентираност кон детали

Владеење на фактите

Зборови и јазик

Сегашност и минато

Математика и наука

Способност да научи

Знае

Дознава

Униформна перцепција

Ги знае имињата на објектите

Реалист

Прави стратегии

Практичен

Сигурен

Доминантна десна хемисфера

Користи чувства

Ориентиран кон „големата слика“

Владеење на фантазијата

Симболи и слики

Сегашност и иднина

Философија и религија

Способност да сфати

Верува

Цени

Просторна перцепција

Ги знае функциите на објектите

Фантазер

Презентира можности

Непредвидлив

Хазардер

Отприлика како на следнава слика:


_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Која страна од мозокот ви е поактивна?   

Вратете се на почетокот Go down
 
Која страна од мозокот ви е поактивна?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЗАБАВА :: Муабети без врска :: За наша душа :)-
Отиди до: