ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Тантра-Секс

Go down 
АвторПорака
huBaBuBa
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 457
ТОРМОЗ порака : Биди и ти... дел од ТОРМОЗЕЊЕ :D:D:D
Љубовен статус : СРЕЌНО ЗАЉУБЕН
Години : 32
Локација : Ѓорче
Занимање : Студент
Се чувствувам : Среќно
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 977
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 40

Мојот миленик : Кравичка
Се вика : Трубаревка
:

ПишувањеПредмет: Re: Тантра-Секс   Пон 07 Сеп 2009, 18:40

Ова е за оние на кои не им се брза, знаат како и сакаат да уживаат во сексот.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Тантра-Секс   Чет 20 Aвг 2009, 22:51
ОРГАЗАМ ВО ТАНТРА СЕКСОТ
Досега зборувавме за тоа како да се подготвите за да имате успешен тантра-секс, малку ја начнавме предиграта и сега е крајно време да преминеме на главниот чин.
Најважно од сé е да работите постепено. Сепак, не е лесно да се
постигне повеќекратен оргазам. Сетете се дека едвај достигнувавте еден.
Како што одите кон кулминацијата, не заборавајте да го ослободите
духот. Не мислете на оргазмот ако сакате сексуалната екстаза да трае
подолго.

Воспоставувајте сé поблизок контакт. Сега сте во
фазата кога имате пристап до неговото тело. Бакнувајте ги неговите
брадавици, милувајте го по косата, бакнувајте го зад ушите, шепнете му
по некој збор, нежно масирајте го неговиот полов орган... сето тоа
изведувајте го преку занесни и хармонични движења.

Не заборавајте на погледот очи в очи и на дишењето. Ако
забележите дека очите сами се затвораат, отворете ги. Навистина лесно е
да се препуштите на моментот. Вратете се во реалноста и сетете се на
партнерот и на тоа дека сé уште му треба милување и дека е рано за
расплет. Контролирајте го дишењето кое под дејство на нагонот може да
се забрза. Тоа е доволно за вашиот партнер да експлодира. Дишете
наизменично, тој нека вдишува, вие издишувајте.

Пробајте неколку пози. Сега кога веќе почнавте да
водите љубов, не останувајте во истата поза. Изведете ја секоја поза
што ќе ви падне на памет. Трикот е во тоа еднаш вие да бидете
диктаторот на интензитетот, следниот пат тој. Поставете се различно, од
нежна до тотално дива.

Уживајте во оргазмот:
Нешто околу машкиот оргазам. Во тантра-сексот
постои разлика помеѓу машкиот оргазам и ејакулацијата. Иако најчесто се
случуваат во исто време, сепак мажот може да постигне оргазам и без
ејакулација. Контролирањето на ејакулацијата е тоа што им помага на
мажите да го продолжат дејството на сексуалната екстаза во
тантра-сексот. Воздржувањето од ејакулирање е причината за
повеќекратниот оргазам.

И секако повеќе за женскиот оргазам. Девојки,
вашето најмоќно оружје не се наоѓа помеѓу вашите нозе, туку некаде
длабоко во ушите. Тоа што го уништува вашиот сексуален живот се
мислите, звуците, проблемите и другите нешта што ве деконцентрираат.
Затоа, најдобро е да се концентрирате на чувство, а не на мисла.
Правете пауза кога преминувате од една во друга поза, или од орален кон
вагинален секс. Мислете само на тоа како се чувствувате кога ве лиже со
јазикот или ве допира со усните.

Стимулација на клиторисот. Стимулирањето на
клиторисот и делот околу него е вистински двигател на женската
сексуална енергија. Преку зборови или звуци покажете му на партнерот
како сакате да ве допира. Допирот треба да биде нежен, а во комбинација
со јазик е целосен погодок.

Г- точка, во тантра-сексот уште позната како света точка.
Нејзиното стимулирање треба да биде исклучително нежно. Нема да има
никаков ефект доколку премногу ја надразните. Во спротивно освен
оргазам можете да постигнете ејакулација.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Nikicka
Супер ТОРМОЗ модератор
Супер ТОРМОЗ модератор
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 748
ТОРМОЗ порака : Јас сум госпогица Тормозерка
Љубовен статус : Free
Години : 27
Локација : Домче
Занимање : Студентка
Се чувствувам : Фино
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1815
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 36

Мојот миленик : Глувче
Се вика : Глувчо
:

ПишувањеПредмет: Re: Тантра-Секс   Саб 15 Aвг 2009, 22:52

scratch Прв пат слушам за ова.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Тантра-Секс   Саб 15 Aвг 2009, 20:15

Шеќерче напиша:

Дознав дека тантра е всушност комбинација на секс и медитација.
Ни на крај памет дека тантра сексот е цела наука и уметност :)

Баш така, крајната цел е задоволувањето на двајцата партнери, но не е се во тоа.
Треба да знаеш како да уживаш во она што го правиш.
Тантра сексот ги дава вистинските резултати.
И мене ми делува се ова како цела наука а воедно и уметност.
Всушност се ова е сродно со јогата и сите оние духовни вежби.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Шеќерче
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 949
ТОРМОЗ порака : Јас сум тормозер на тормозерите :)
Љубовен статус : Во врска со mr.PERFECT
Години : 28
Локација : Домче
Занимање : Студент
Се чувствувам : CooL
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 875
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 23

Мојот миленик : Маче
Се вика : Туфка
:

ПишувањеПредмет: Re: Тантра-Секс   Саб 15 Aвг 2009, 18:01

Продлжување на уживањето.
Не сум знаела дека има посебен назив тантра секс. Читајќи што постирала Муналјт најдов и јас нешто за тантра сексот.

Дознав дека тантра е всушност комбинација на секс и медитација.


Тантра е уметност, филозофија, вид јога или со прости зборови - техника
во сексот која го преобразува телесното задоволство во духовно
преживување. Тантра доаѓа од Индија каде што се појавила пред повеќе од
четири илјади години. Со таа сексуална техника се постигнува
соединување на телото, мислата и душата.
Тантрата воопшто не е
лесна за разбирање, но во последно време, исто како и јогата, станува
мода.
Тука се вклучуваат вежби за дишење и свивање на мускулите,
различни звуци и создавање на различни ликови во потсвеста, ритуали за
создавање на свето љубовно место, чувствителна масажа, медитација и
сексуална игра со, не многу лесни пози. За да соберат доволно сексуална
енергија, која ќе ги доведе до состојба на духовна екстаза, тие што
практикуваат тантра секс водат љубов со часови и цело време се на раб на оргазам.
Целта на обичниот секс
е достигнување на оргазам. Во Тантрата нема цел, туку намера, желба да
се сврзите со партнерот.
Но не само со тело туку со мислата, со срце и
душа. Акцентот во Тантрата е многу важен. Почуствувајте ја мистичноста
со тоа што ќе почнете да гледате на партнерот од подруг агол.
Восхитуавајте се на него и неговата убавина како да не постои друг
човек на планетава.

За Тантра има големо значење местото каде водите љубов. Затоа вашата
спална треба да ја направите од обично место во свето.
Потребни ви се
само неколку минути и минимални средства. Поважно е да имате желба, а
не предметите.
Прво треба да ја изчистите собата. Изметете, избришете прашина и
соберете ги сите непотребни работи од земја и од наткасните. Собата
треба да биде во полу мрак. Запалете свеќи низ цела соба. Ставете и
еден ваган со овошје. Тоа создава чувство на нежност и чувствителност.
Земете и шише црвено вино и работи за кои и двајцата сте емоционално
врзани. Ставете чисти прекривки и меки големи перници.

Кога ќе завршите со создавањето на атмосферата, оделете неколку минути
за да ја смените енергијата во собата. Секој си има сопствен начин но
важно е да се ослободите од негативната енергија и да ги поканете
радоста, љубовта, страста и се друго позитивно. Создајте си сопствен
ритуал со ароматизирани стапчиња, темјан, музика или слично.
Тантричкиот секс
се всушност вежби, вештини и акции со кои се стимулира сексуална
енергија која потоа може да се искористи. Мажите мораат да научат како
да го одложат оргазмот, додека кај жените тоа толку не е неопходно,
зошто жените се мултиоргазмични.
Кај мажите по оргазмот доаѓа до
празнење на енергијата, а целта е таа да се насочи кон саканата цел.
Целта на тантричката филозофија е секој да има право да ја одбере целта
и тоа што го прави среќен.

Ни на крај памет дека тантра сексот е цела наука и уметност :)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Тантра-Секс   Пет 14 Aвг 2009, 19:19

Колку што можам да видам не е, а нема ни слична тема на оваа.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Тантра-Секс   Пет 14 Aвг 2009, 18:56


Најчесто целта на сексот е постигнување оргазам, а не да се задоволи партнерот или да се создаде нераскинлива врска.
Рутинскиот секс има издвоен почеток и крај. Оргазмот се случува
некаде на средината и целиот чин трае од 10 до 15 минути. Со оглед на
тоа што на жената ѝ треба подолго време да се релаксира и најмалку 20
минути добро да се возбуди, не е ни чудно што на крајот останува
незадоволена.
Затоа тантра сексот нема конкретен почеток и крај. Тој е еден вид танц кој трае сé додека
има музика. Целта не е постигнување оргазам, туку поврзување на душите
преку телото, создавање уникатна интимна атмосфера во која обајцата
партнери подеднакво ќе уживаат.
Самото правило кое налага да не се сосредоточите на оргазмот, го
ослободува мозокот и мислите од таквата обврска и на крајот, наместо
еднаш, двапати ќе доживеете оргазам. Особено им се препорачува на
мажите што имаат проблем со прерана ејакулација. Елементите на овој
секс како почитување, доверба, љубов, го прават достапен за сите
генерации.
За тие што ги поминаа четирите фази на подготовка, за кои
зборувавме, време е за неколку нови. Останатите не чекајте и фрлете се
на работно уживање.

Закажете секс-сесија.
Мора да најдете време за сесијата по секс. Еднаш е многу малку, а
секој ден ќе ви стане напорно. Затоа најдобро е 3 до 4 пати во неделата
да најдете време за интимно поврзување. Не мора на секоја сесија да ги
повторувате сите чекори. Тука повеќе се мисли на тоа да бидете заедно,
па ако сакате времето поминете го само во разговор и во прегратки.

Облечете се провокативно.
Ако за вас провокативно е да бидете гола, тоа е целосно прифатливо.
Тука нема никакви ограничувања. Не значи дека сега треба да трошите
пари за на секоја сесија да се појавувате со нови парчиња долна облека.
Еднаш во неделата или во месецот е доволно, а за останатите денови
бидете инвентивна. Измијте ја косата, ставете природен цвет со кој ќе
се милувате и доволно сте сториле.

Внесете ритуал за да создадете поголема интимност.
Целиот чин почнете го со ритуал. Нешто слично на предигра, но
поинакво. Ритуалот не треба да подразбира стимулирање на жешките точки.
Не брзајте, стимулацијата е резервирана за подоцна. Ритуалот се
однесува на заедничкото уживање, на пример, во храна, вино, бања,
музика. Заедно капете се, хранете се меѓусебно со овошје и подгрејте ја
атмосферата со пијалак. Масажа, бавно танцување, се уште еден пример за
добар ритуал.

Максимално искористете ја моќта на допирот.
Сега кога дознавте сé што е потребно, време е да поминеме на галење.
Тука не заборавајте на правилото за одење полека. Не е финтата набрзина
да завршите со сé. Треба да одвоите часови за експериментирање со
интензитетот и начинот на стимулацијата. Најважен момент е отворено да
разговарате. Мора да кажете и да дознаете како точно сакате да бидете
допрени и да допирате. Молчењето ќе го уништи целиот процес. Откако
буквално меѓусебно ќе ги испитате своите тела, можете да користите
дополнителни средства за стимулација. На пример, секс-играчки, млека за
масирање на полните органи и слично. Сега сте подготвени да преминете
на тантра-сексот.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Тантра-Секс   Саб 08 Aвг 2009, 16:53


Главната смисла на сексуалниот чин е оргазмот. Штом го нема, се
чувствуваме фрустрирани, партнерот чувствува вина и ако тоа зачести,
следуваат караниците. Но, кога оргазмот не е главната цел на сексот?
Сте слушнале ли за тантра-секс?
Суштината на тантра-сексот е да се одложи чинот на задоволството.
Самото одлагање на главниот момент создава тензија, расте сексуалната
страст, се зголемува напливот на крв во мозокот. Никогаш толку многу не
сте го посакувале партнерот.
Ако веднаш преминете на главното, ќе ги пропуштите сите емоции и
сета сексуална енергија што ги дава предиграта. Всушност и квалитетот
на оргазмот зависи од добрата предигра.
Тантра-сексот е комбинација на медитација и јога. Партнерите се
поврзуваат на уникатен и длабок начин. Ова е само вовед и за почеток ќе
предложиме четири трика за почетниците.

Создадете интимна атмосфера.
Во тантра-сексот не е важно каде било да имате секс и само да го
задоволите нагонот. Мора да обрнете внимание на најситните детали. За
правилен тантра-секс важна улога има просторот. Постелете мека и
миризлива постела, запалете свеќи, расфрлете неколку перничиња и
листови од роза. Главен момент е музиката. Симнете од интернет музика
за јога и релаксација. Пријатните звуци ќе ве релаксираат, и двајцата
ќе имате чувство дека сте на друга планета.

Разменувајте воздишки.
Разменувањето воздишки е првата вежба во тантра-сексот. Значи, ќе
застанете еден пред друг, ќе земете воздух и преку устата ќе му го
предадете на партнерот. Истото и тој треба да го стори. Се верувало
дека на овој начин партнерите вистински се запознаваат. Не само
надворешно, туку го слушаат ритамот на душата.

Гледајте се в очи.
Иако мислите дека е едноставно, обидете се и видите дека очите сами
ќе ви се затвораат. Вистинско интимно поврзување настанува со погледот.
Една ваква сесија и ќе видите колку ќе го чувствувате партнерот
поблизок. Очите никогаш не лажат, можеби и затоа замижуваме кога нешто
не е ОК. Значи, ќе почнете да се допирате еден со друг и цело време ќе
се гледате в очи. Колку помалку се срамите од гримасите што ќе ги
правите под дејство на допирите, толку повеќе се поврзувате со него.

Одете полека.
Иако можеби ќе паднете во искушение да преминете на главното,
воздржувајте се. Верувајте дека доживувањето ќе биде поголемо. Полека
бакнувајте се, галете го по секој дел на телото, испитајте ги и
деловите на кои никогаш порано не сте им обрнале внимание. Дозволете и
тој да го направи истото. Треба да завршите кога буквално ќе ве бакне
од глава до петици.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Тантра-Секс   

Вратете се на почетокот Go down
 
Тантра-Секс
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Љубов & Секс-
Отиди до: