ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Храната и болестите

Go down 
АвторПорака
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Храната и болестите   Саб 22 Aвг 2009, 23:41

Никичка за темава имаш позитивен рејтинг. icon

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
Nikicka
Супер ТОРМОЗ модератор
Супер ТОРМОЗ модератор
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 748
ТОРМОЗ порака : Јас сум госпогица Тормозерка
Љубовен статус : Free
Години : 27
Локација : Домче
Занимање : Студентка
Се чувствувам : Фино
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1815
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 36

Мојот миленик : Глувче
Се вика : Глувчо
:

ПишувањеПредмет: Храната и болестите   Саб 22 Aвг 2009, 22:30


Сите сме слушнале за анорексија и булимија, но тоа не се
единствените пореметувања во исхраната во современиот начин на живеење.
Постојат и други кои не се дефинирани како болести, но, со
зголемувањето на бројот на пациенти и сѐ повеќе ќе се зборува за нив.
ОРТОРЕКСИЈА
Постои голем број луѓе кои целосно се опседнати со здравата храна и
нејзиното приготвување. Орторексичарите ја исфрлаат од употреба секоја
храна за која сметаат дека не е здрава. Во некои случаи станува збор за
храна и продукти кои му се многу потребни на организмот. Целиот живот
им се состои од здрава исхрана и со тек на време другите започнуваат да
ги избегнуваат. Од тоа произлегуваат и други пореметувања.
БИГОРЕКСИЈА ИЛИ МУСКУЛНА ДИСМОРФИЈА
Овој вид пореметување повеќе ја зафаќа машката поулација и претставува
преокупираност со мускулната маса. Овие момци не излегуваат од теретана
и колку добро и да го направиле своето тело, сметаат дека им е многу
слабо. Симптомите се 3-4 часа дневно размислување какво им е телото и
стоење барем 10 пати дневно пред огледало. Спореведуваат строги режими
на диета и исхрана.
СИНДРОМ НА НОЌНО ЈАДЕЊЕ
Станува збор за пореметување при кое поголем дел од калориите луѓето ги
внесуваат во доцните часови. Во поголем број случаи, овие луѓе воопшто
не појадуваат, а ручекот им е прв оброк во денот. Продуктите кои ги
јадат навечер имаат многу масти и шеќер. Ова најчесто е поврзано и со
пореметување на сонот. Имено, оние кои патат од несоница се повеќе
склони да го посетат фрижидерот навечер.
ПРАДЕР-ВИЛИ СИНДРОМ
Поради пореметување на центарот за ситост, постојат луѓе кои не
престануваат да јадат. Тие не можат да ја контролираат гладтта и имаат
потреба од 24-часовна грижа. Имаат слаб тонус на мускулите, како и
проблеми со говорот.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Храната и болестите
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Здравје-
Отиди до: