ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Се за ГЕНИТАЛНИ БРАДАВИЦИ

Go down 
АвторПорака
Nikicka
Супер ТОРМОЗ модератор
Супер ТОРМОЗ модератор
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 748
ТОРМОЗ порака : Јас сум госпогица Тормозерка
Љубовен статус : Free
Години : 27
Локација : Домче
Занимање : Студентка
Се чувствувам : Фино
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1815
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 36

Мојот миленик : Глувче
Се вика : Глувчо
:

ПишувањеПредмет: Се за ГЕНИТАЛНИ БРАДАВИЦИ   Вто 25 Aвг 2009, 16:53

ГЕНИТАЛНИ БРАДАВИЦИ

Причинител - е вирус кој е ист со оној кој предизвикува појава на брадавици на кожата

Симптоми
- и кај мажите и кај жените се карактеризираат со брз раст на брадавици
со различна големина кои се јавуваат секаде на гениталиите. Брадавиците
секогаш не се појавуваат веднаш по инфекцијата. Може да се појават дури
и после 1 година. Секогаш не може лесно да се приметат посебно ако се
внатре во вагината или анусот.


Лекување
- премачкување со специјална маст кое мора да го врши доктор. Повеќето
од брадавиците исчезнуваат по лекувањето. Во случај на бременост
докторот треба да биде известен пред почетокот на било каков третман.


Жени кои имале брадавици
или чии што партнери имале брадавици мора редовно гиниколошки да се
контролираат, бидејки се смета дека се со поголем ризик за добивање на
цервикален карцином.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Се за ГЕНИТАЛНИ БРАДАВИЦИ
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Здравје :: Гинекологија-
Отиди до: