ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Се за PEDICULOSIS PUBIS

Go down 
АвторПорака
Nikicka
Супер ТОРМОЗ модератор
Супер ТОРМОЗ модератор
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 748
ТОРМОЗ порака : Јас сум госпогица Тормозерка
Љубовен статус : Free
Години : 27
Локација : Домче
Занимање : Студентка
Се чувствувам : Фино
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1815
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 36

Мојот миленик : Глувче
Се вика : Глувчо
:

ПишувањеПредмет: Се за PEDICULOSIS PUBIS   Вто 25 Aвг 2009, 16:58

PEDICULOSIS PUBIS

Причинители: Полови вошки - широки, сплеснати, светло сиви, во дожина од 1мм

Пренесување: Половите вошки
можат да се пренесат од личност на личност на многу начини: преку
директен контакт преку кожата, преку сексуален контакт, преку
постелнина, облека која се дели со заразената личност


Заштита:


  • што поголем број на сексуални партнери, поголема е и шансата да се заразите од полови вошки
  • мора да избегните делење на заедничка постелнина и облека
  • Pediculosis мора што побргу да се лекува, за да се избегне негово ширење
  • кондомите не се заштита за оваа инфекција

Набљудување:


  • главни знаци се чешање на гениталиите - постојат неколку креми кои се користат за лекување на пеликулосисот
  • постелнината и облеката мораат да бидат дезинфицирани при повторно употребување
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Се за PEDICULOSIS PUBIS
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Здравје :: Гинекологија-
Отиди до: