ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Ектопична бременост

Go down 
АвторПорака
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Ектопична бременост   Нед 30 Aвг 2009, 22:24

Ектопија претставува ситуација кога оплодената јајце-клетка
не се укотвува во утерусот и почнува да се развива било каде во
репродуктивниот систем: јајниците, цервиксот или абдоменот. Ова е
сериозна состојба која бара лекарска дијагноза и третман. Ризичните
фактори кои можат да доведат до појавување на оваа состојба се следните:
1.Ендометроза (воспаление на матката)
2.Карлична инфекција
3.Пушење цигари
4.Возраст над 35 години
5.Проблеми со стерилност
6.Воспаление на јајцеводите
7.Претходна ектопична бременост_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
 
Ектопична бременост
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Здравје :: Забременување & Бременост-
Отиди до: