ТормозењеHomeБарајGalleryПрашања/ОдговориЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлезCalendar

Share | 
 

 Тоше Проески...

Go down 
АвторПорака
GoldenBoy
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2089
Години : 33
Локација : Скопје-Карпош1
Занимање : Студент
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1139
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 17

:

ПишувањеПредмет: Re: Тоше Проески...   Пон 06 Окт 2008, 11:55

Можам да ви кажам дека на хумаинатрниот концерт во чест на ТОШЕ беше ПРЕКРАСНО, исполнето со многу чувства и емоции. Толку беше преполн стадионот, но и толку празен без нашиот Тоше!
Еве некои фотки да споделам со тие што не беа на концертот, барем да ја видат атмосферата која ја имаше таму!


И прекрасното Ѕвездено Небо (од мобилни) кое се створи таа ноќ!


_________________

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
°•MoonLight•°
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Female
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2919
ТОРМОЗ порака : Тоа што нема да ме убие, ќе ме направи посилна!
Љубовен статус : Во совршена и идилична врска
Години : 31
Локација : Пред компјутер
Занимање : Студент
Се чувствувам : Вљубено
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 3036
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 60

Мојот миленик : Жаба
Се вика : Торко
:

ПишувањеПредмет: Re: Тоше Проески...   Пон 06 Окт 2008, 00:13

Концертов...
Можам само да кажам дека жалам со целото мое срце што не отидов таму.
Овој настан уште долго ќе се памети.
Седејки дома ми се измешаа најразлични чувства, да бев таму...
Секоја песна стихино ќе ме убиваше...
Неможам да опишам како се чувствувам,сега тажно но со огромна волја и надеж дека ќе прејде во традиција и за некоја година тагата ќе прерасне во гордост што Македонија има убави,нежни и искрени песни со најубавиот вокал на целиот свет.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tormozenje.macedonianforum.net
GoldenBoy
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2089
Години : 33
Локација : Скопје-Карпош1
Занимање : Студент
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1139
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 17

:

ПишувањеПредмет: Re: Тоше Проески...   Нед 14 Сеп 2008, 17:55

На 5-ти на Градски ќе се исполнат три аманети на Тоше

Деновиве
ќе бидат финализирани деталите околу големиот концерт во спомен на Тоше
Проески, што ќе се одржи на 5 октомври на Градскиот стадион во Скопје,
а на него ќе бидат исполнети три аманети на трагично загинатиот
македонски пејач.


На сцената на Градски ќе се качат голем дел од
најблиските соработници на Тоше, а концертот, замислен како грандиозна
и гламурозна музичка манифестација, ќе го пренесуваат сите земји од
Балканот и од регионот.
Голем број пејачи од
Балканот веќе контактирале со менаџерката Лилјана Петровиќ за учество
на оваа манифестација, но списокот на изведувачи не е комплетиран.
-
Со овој концерт ќе ги испочитуваме и исполниме трите желби на Тоше.
Едната е Градскиот стадион да биде преполн со публика, а другата, со
неговиот англиски албум да ја промовира Македонија во светот. Третата
желба веќе ја исполнив, но оставам да реши неговото семејство дали ќе
ја експонира во јавноста. Им благодарам на Владата и на Министерството
за култура што имаа слух за желбите на Тоше - изјави Петровиќ за
„Дневник“.
Третата голема желба на Тоше била на
следниот свој концерт, што планирал да го одржи на Градскиот стадион,
да настапи заедно со внукот Кристијан. Еден месец пред својата прерана
смрт тој напишал нумера што планирал да ја отпее во дует со внукот, но
сообраќајната несреќа кај Нова Градишка, во која го загуби животот, го
спречи во таа намера.
Од таа причина,
демо-снимката од композицијата постхумно е доработена во Лондон кај
Енди Рајт. Менаџерката Петровиќ и „Аворд продукција“ доставиле молба до
семејството да ја стават на албумот и да ја пуштат во етерот.
-
Родителите на Тоше и сестрата Дори се' уште не се подготвени психички
да размислуваат на таа тема. Одговорот би можел да ви го дадам за
неколку дена, доколку тие го дозволат тоа - изјави Славен Ристоски,
сопруг на сестрата на Тоше.
Организатори на
големиот концерт се Министерството за култура, Меѓународната фондација
„Тоше Проески“ и најблиските соработници од менаџментот што се грижеше
за македонската музичка легенда. Според плановите, тој ќе стане
традиционален.

Тоше на Градски низ годините

29 јуни 2004: Значаен датум за македонската поп-музика - Тоше го одржа
првиот концерт на Градскиот стадион пред повеќе од 16.000 луѓе и покажа
дека еден македонски интерпретатор може да направи величествен концерт
и на овој простор, што дотогаш го исполнуваа само странски ѕвезди. Тоше
Проески, „Фајнал кат продукција“ и „Космофон“ го претворија сонот во
стварност.
23 јуни 2006: По неколкуте успешни
настапи низ Балканот, Тоше повторно се соочи со големиот предизвик.
Повеќе од 15 илјади посетители уживаа во незаборавниот концерт на
својот миленик.
5 октомври 2007: Тоше Проески
пееше пред повеќе од 20.000 фанови на Градскиот стадион, неколку месеци
откако ја исполни најголемата сала на Балканот, белградската „Арена“.
На Градски, Тоше, Агенцијата за меѓународен развој на САД (УСАИД) и
Министерството за образование, под мотото „Образованието е одговорност
на сите“, собраа околу 150.000 долари наменети за обновување на
основните училишта во земјава.Превземено од Дневник

_________________

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Aleksandar
ВИП-ТоРмОзЕр
ВИП-ТоРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 233
Години : 29
Локација : Кисела вода
Занимање : Боди билдер
Се чувствувам : Не го сваќам ова
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 70
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 0


ПишувањеПредмет: Re: Тоше Проески...   Чет 04 Сеп 2008, 03:24

Мајка ми е цајкан, и еднас иам отидено со неа кога бесе со чуварите .. обезбедување на Тоше и го иам видено... леле глупо ми беше зш не сум ја ко некоја зенска па да вриштам и да му се фрлам .... сао му реков позз брат супер беше
он онака збунето ме погледна и рече фала богу некој нормален ја и мајка ми се погледнавме и изнасмеавме и имавме мал разговор со него :)

залнооооооооооооооооооооо не требаше да ни го земеш ОХ Боже....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GoldenBoy
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2089
Години : 33
Локација : Скопје-Карпош1
Занимање : Студент
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1139
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 17

:

ПишувањеПредмет: Re: Тоше Проески...   Сре 03 Сеп 2008, 10:47


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GoldenBoy
ToРмОзЕр
ToРмОзЕр
avatar

Male
БРОЈ НА Тормоз ПОСТОВИ : 2089
Години : 33
Локација : Скопје-Карпош1
Занимање : Студент
Е Баш вака :
ПОЕНИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ : 1139
ВАШИОТ РЕЈТИНГ : 17

:

ПишувањеПредмет: Тоше Проески...   Вто 02 Сеп 2008, 10:51

Едноставно, споделете ги своите чувства, мислења, лични средби, фотографии и сл. со нашиот Прекрасен Ангел :!: :!: :!:
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Тоше Проески...   

Вратете се на почетокот Go down
 
Тоше Проески...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: ЖИВОТ :: Музика-
Отиди до: